My Favorite Movies


  fb688134465's Rating My Rating
1
Seven (Se7en) (1995,  R)
2
Braveheart (1995,  R)
3
The Matrix (1999,  R)
4
Finding Nemo (2003,  G)
5
Forrest Gump (1994,  PG-13)
6
Shrek (2001,  PG)
7
Saw II (2005,  R)
8
Saw (2004,  R)
9
Saw V (2008,  R)
10
Saw III (2006,  R)
11
Saw IV (2007,  R)
12
Saw (short film) (2003,  Unrated)
13
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
14
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
15
Ginger Snaps (2001,  R)
16
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
i love it
17
I Know What You Did Last Summer (1997,  R)
18
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
19
Interview with the Vampire (1994,  R)
20
Legends of the Fall (1994,  R)
21
Dr. Dolittle 2 (2001,  PG)
22
Dr. Dolittle 3 (2006,  PG)
23
Dr. Dolittle (1998,  PG-13)
24
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
25
Bird on a Wire (1990,  PG-13)
26
Chocolat (2000,  PG-13)
27
Dawn of the Dead (2004,  R)
28
28 Days Later (2003,  R)
29
28 Weeks Later... (2007,  R)
30
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
31
Jaws (1975,  PG)
32
Jaws 3 (1983,  PG)
33
Jaws: The Revenge (1987,  PG-13)
34
Face/Off (1997,  R)
35
The Weather Man (2005,  R)
36
The Family Man (2000,  PG-13)
37
Con Air (1997,  R)
38
Air Force One (1997,  R)
39
National Treasure (2004,  PG)
40
The Omen (2006,  R)
41
Baby's Day Out (1994,  PG)
42
Home Alone (1990,  PG)
43
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
44
Home Alone 3 (1997,  PG)
45
Derek Zoolander University (1997,  Unrated)
46
Serendipity (2001,  PG-13)
47
Six Days, Seven Nights (1998,  PG-13)
48
War of the Worlds (2005,  PG-13)
49
Alien Resurrection (1997,  R)
50
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
51
Alien vs. Hunter (2007,  Unrated)
52
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous (2005,  PG-13)
53
Cast Away (2000,  PG-13)
54
You've Got Mail (1998,  PG)
55
City of Angels (1998,  PG-13)
56
What Women Want (2001,  PG-13)
57
Kate & Leopold (2001,  PG-13)
58
Rain Man (1988,  R)
59
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
60
Silent Hill (2006,  R)
61
300 (2007,  R)
62
A Walk to Remember (2002,  PG)
63
Donnie Darko (2001,  R)
64
Fight Club (1999,  R)
65
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
66
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
67
Pretty Woman (1990,  R)
68
Sin City (2005,  R)
69
The Godfather (1972,  R)
70
The Shawshank Redemption (1994,  R)
71
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
72
Independence Day (1996,  PG-13)
73
Stepmom (1998,  PG-13)
74
Panic Room (2002,  R)
75
Bulletproof Monk (2003,  PG-13)
76
Ransom (1996,  R)
77
The Bachelor (1999,  PG-13)
78
Hannah Montana: The Movie (2009,  G)
79
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
80
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
81
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
82
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
83
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
84
Anaconda (1997,  PG-13)
85
The World Is Not Enough (1999,  PG-13)
86
Enough (2002,  PG-13)
87
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
88
One Hour Photo (2002,  R)
89
Mean Girls (2004,  PG-13)
90
Gladiator (2000,  R)
91
The Specialist (1994,  R)
92
Volcano: Fire On The Mountain (1997,  PG)
93
Godzilla (1998,  PG-13)
94
Two Weeks Notice (2002,  PG-13)
95
She's the Man (2006,  PG-13)
96
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
97
Father of the Bride (1991,  PG)
98
Father of the Bride Part II (1995,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments