My Favorite Movies


  fb688435019's Rating My Rating
1
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
2
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972,  NC-17)
3
Coup de torchon (Clean Slate) (1981,  Unrated)
4
Beau Pere (1981,  Unrated)
5
Paris, Texas (1984,  R)
6
Castle in the Sky (Tenkû no shiro Rapyuta) (1989,  Unrated)
7
I've Heard the Mermaids Singing (1987,  R)
8
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987,  PG-13)
9
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) (1988,  R)
10
Camille Claudel (1988,  R)
11
The Unbearable Lightness of Being (1988,  R)
12
When Harry Met Sally (1989,  R)
13
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover (1989,  R)
14
Un coeur en hiver (A Heart of Stone) (A Heart in Winter) (1993,  Unrated)
15
The Remains of the Day (1993,  PG)
16
Damage (1993,  R)
17
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
18
Three Colors: White (Trzy kolory: Bialy) (1994,  R)
19
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
20
Manneken Pis (1995,  PG)
21
Dead Man Walking (1995,  R)
22
Fargo (1996,  R)
23
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
24
American Beauty (1999,  R)
25
Garde à vue, (The Inquisitor Under Suspicion ) (2001,  PG)
26
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
27
Lost In Translation (2003,  R)
28
Crash (2004,  R)
29
The Last King of Scotland (2006,  R)
30
In the Valley of Elah (2007,  R)
31
Breaking and Entering (2007,  R)
32
No Country for Old Men (2007,  R)
33
In Bruges (2008,  R)
34
RocknRolla (2008,  R)
35
Five Minutes of Heaven (2009,  Unrated)
36
Duplicity (2009,  PG-13)
37
Pirate Radio (The Boat That Rocked) (2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments