My Favorite Movies


  fb688450576's Rating My Rating
1
V for Vendetta (2006,  R)
V for Vendetta
Historical references and "V" soliloquey are outstanding. A little historical backround check into Guy Faulks gives this movie even more depth than it already seems to have.
2
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
3
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
4
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
5
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
6
Batman Begins (2005,  PG-13)
7
The Triplets of Belleville (Les Triplettes de Belleville, Belleville Rendez-vous) (2003,  PG-13)
8
Down with Love (2003,  PG-13)
Down with Love
It's the stylized theatrics that make this movie kick ass.
9
The Princess Bride (1987,  PG)
The Princess Bride
Classic. Need I say more.
10
Dead Poets Society (1989,  PG)
Dead Poets Society
Heart, Soul, laughter, and tears.
11
Hook (1991,  PG)
12
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
Only a complete classic. If you don't know the difference between an African Swallow and a European Swallow, you better watch this!
13
The Human Face (2001,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments