My Favorite Movies


  fb688642198's Rating My Rating
1
Underworld (2003,  R)
2
Serenity (2005,  PG-13)
3
Blade (1998,  R)
4
28 Days Later (2003,  R)
5
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
6
American History X (1998,  R)
American History X
bite the curb
7
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
8
Back to the Future (1985,  PG)
9
Back to the Future Part II (1989,  PG)
10
Back to the Future Part III (1990,  PG)
11
Batman (1989,  PG-13)
12
Batman Returns (1992,  PG-13)
13
Big Daddy (1999,  PG-13)
14
Black Hawk Down (2001,  R)
15
Blade - Trinity (2004,  R)
16
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
17
Die Hard (1988,  R)
18
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
19
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
20
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
21
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
22
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (,  Unrated)
23
Forrest Gump (1994,  PG-13)
24
Grease (1978,  PG)
25
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
26
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
27
Jurassic Park (1993,  PG-13)
28
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
29
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
30
Love Actually (2003,  R)
31
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
32
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
33
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
34
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
35
Pitch Black (2000,  R)
36
Platoon (1986,  R)
37
Predator (1987,  R)
38
Pulp Fiction (1994,  R)
39
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
40
Scary Movie (2000,  R)
41
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
42
Sleepy Hollow (1999,  R)
43
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
44
Spider-Man (2002,  PG-13)
45
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
46
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
47
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
48
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
49
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
50
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
51
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
52
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
53
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
54
The Crow (1994,  R)
The Crow
what a film for me Brandon Lee is the only crow
55
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
56
The Fifth Element (1997,  PG-13)
57
The Goonies (1985,  PG)
58
The Last Samurai (2003,  R)
59
The Lion King (1994,  G)
60
The Little Mermaid (1989,  G)
61
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
62
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
63
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
64
The Mask (1994,  PG-13)
65
The Matrix (1999,  R)
66
The Matrix Reloaded (2003,  R)
67
The Matrix Revolutions (2003,  R)
68
The Ring (2002,  PG-13)
69
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
70
The Silence of the Lambs (1991,  R)
71
The Terminator (1984,  R)
72
The Transporter (2002,  PG-13)
73
The Truman Show (1998,  PG)
74
The Wizard of Oz (1939,  G)
75
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
76
Top Gun (1986,  PG)
77
Toy Story (1995,  G)
78
Underworld: Evolution (2006,  R)
79
War of the Worlds (2005,  PG-13)
80
Wayne's World (1992,  PG-13)
81
Wild Hogs (2007,  PG-13)
82
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
83
X-Men (2000,  PG-13)
84
300 (2007,  R)
85
Fight Club (1999,  R)
86
Braveheart (1995,  R)
87
Donnie Darko (2001,  R)
88
Finding Nemo (2003,  G)
89
Sin City (2005,  R)
90
V for Vendetta (2006,  R)
91
Mr. Nice (2009,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments