My Favorite Movies


  fb689719606's Rating My Rating
1
The Lake House 2006,  PG)
2
August Rush 2007,  PG)
August Rush movie poster
OMG! What a fantastic film. So it wasn't full of loads of well-known celebrities, it had me on my seat shouting at the TV for things to work out. The music was fantastic and the roles were perfectly cast! One of my top movies of all time!
3
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
Music and Lyrics movie poster
Love the story, the songs and the characters - as well as the gorgeoud Hugh Grant!
4
The Replacements 2000,  PG-13)
The Replacements movie poster
FANTASTIC FILM! This is a movie for guys and girls, with a good mix of everything, laughter, romance and manly action. The cast were well put together and this is by far now one of my firm favourites!
5
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
Never Been Kissed movie poster
This is THE best chick flick EVER! Absolutely loving this film gilrs and the joys of Michael Vartan are SO worth seeing!
6
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
7
Serendipity 2001,  PG-13)
8
The Bucket List 2007,  PG-13)
9
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember movie poster
LOVED this film - a real chick flick but now in my top ten!
10
Love Actually 2003,  R)
11
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama movie poster
What girl could not love this film and this cast? Reese Witherspoon - fantastic as always - and the guys... well, I would have had a hard job choosing. One of my top 10 firm favourites!
12
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
13
Broken Arrow 1996,  R)
Broken Arrow movie poster
Cracking film! "God Damn What A Rush" - that image just sits in my head John Travolta at one of his best - in EVERY way!
14
Something's Gotta Give 2003,  PG-13)
Something's Gotta Give movie poster
Really enjoyed this film, it has that feel good factor.
Only negative was the LONG LONG crying thing with Diane Keaton - she does the cry thing in a lot of films and it just doesn't work for her!
15
Notting Hill 1999,  PG-13)
16
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
My Best Friend's Wedding movie poster
One of the best chick flicks around! The chosen cast was brilliant with the wonderful Julia Roberts, a VERY funny Rupert Everett and the type of guy most women dream of (in character and in looks) where Dermot Mulroney is concerned. PLUS it didn't have the ending you expect from such films! This is a MUST for all women's DVD collection!
17
Basic 2003,  R)
Basic movie poster
Two great actors come together for a FANTASTIC action film which will keep you guessing to the end.
18
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
19
The Green Mile 1999,  R)
20
Walk the Line 2005,  PG-13)
21
Legally Blonde 2001,  PG-13)
22
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
23
Hercules 1997,  G)
Hercules movie poster
One of my top favourite Disney films!
24
The Holiday 2006,  PG-13)
25
Grease 1978,  PG)
26
An Accidental Friendship 2008,  Unrated)
An Accidental Friendship movie poster
Happened to catch this as a Channel 5 movie - fantastic film and a bit of a tear jerker. Based on a true story the characters were portrayed wonderfully. Happy to recommend!
27
The Illusionist 2006,  PG-13)
28
The Shawshank Redemption 1994,  R)
29
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments