My Favorite Movies
| fb689808554's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Australia (2008, PG-13) |
|
| 2 |
The Strangers (2008, R) |
|
| 3 |
Hard Candy (2006, R) |
|
| 4 |
Righteous Kill (2008, R) |
|
| 5 |
Taken (2009, PG-13) |
|
| 6 |
Mamma Mia! (2008, PG-13) |
|
| 7 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
| 8 |
Eagle Eye (2008, PG-13) |
|
| 9 |
Red Dragon (2002, R) |
|
| 10 |
Cold Mountain (2003, R) |
|
| 11 |
Shooter (2007, R) |
|
| 12 |
Passengers (2008, PG-13) |
|
| 13 |
Outlaw (2007, R) |
|
| 14 |
The Happening (2008, R) |
|
| 15 |
American History X (1998, R) |
|
| 16 |
The Devil's Advocate (1997, R) |
|
| 17 |
Sahara (2005, PG-13) |
|
| 18 |
American Pie 2 (2001, R) |
|
| 19 |
American Pie (1999, R) |
|
| 20 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 21 |
American Gangster (2007, R) |
|
| 22 |
Hancock (2008, PG-13) |
|
| 23 |
Felon (2008, R) |
|
| 24 |
The Hitcher (2007, R) |
|
| 25 |
Mrs. Doubtfire (1993, PG-13) |
|
| 26 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006, R) |
|
| 27 |
Shrek the Third (Shrek 3) (2007, PG) |
|
| 28 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
| 29 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 30 |
The Sound of Music (1965, G) |
|
| 31 |
Aliens (1986, R) |
|
| 32 |
Alien (1979, R) |
|
| 33 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 34 |
Ice Age (2002, PG) |
|
| 35 |
Ice Age 2: The Meltdown (2006, PG) |
|
| 36 |
Jurassic Park (1993, PG-13) |
|
| 37 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
| 38 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 39 |
Top Gun (1986, PG) |
|
| 40 |
Vanilla Sky (2001, R) |
|
| 41 |
Brokeback Mountain (2005, R) |
|
| 42 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 43 |
Ghost (1990, R) |
|
| 44 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 45 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
| 46 |
Next (2007, PG-13) |
|
| 47 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 48 |
Dracula (2007, Unrated) |
|
| 49 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 50 |
Hannibal (2001, R) |
|
| 51 |
Unleashed (Danny the Dog) (2005, R) |
|
| 52 |
Musta jää (Black Ice) (2007, Unrated) |
|
| 53 |
Sex and the City (2008, R) |
|
| 54 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 55 |
Step Up (2006, PG-13) |
|
| 56 |
Batman Gotham Knight (2008, Unrated) |
|
| 57 |
Batman: Dead End (2003, Unrated) |
|
| 58 |
Anger Management (2003, PG-13) |
|
| 59 |
The Da Vinci Code (2006, PG-13) |
|
| 60 |
Tummien Perhosten Koti (The Home of Dark Butterflies) (2008, Unrated) |
|
| 61 |
Sooloilua (Playing Solo) (2007, Unrated) |
|
| 62 |
Narc (2002, R) |
|
| 63 |
A Lot Like Love (2005, PG-13) |
|
| 64 |
Dead Heat (I Fought the Law) (2002, Unrated) |
|
| 65 |
Made of Honor (2008, PG-13) |
|
| 66 |
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008, PG-13) |
|
| 67 |
Sin City (2005, R) |
|
| 68 |
Jumper (2008, PG-13) |
|
| 69 |
Hitman (2007, R) |
|
| 70 |
The Women (2008, PG-13) |
|
| 71 |
The Sentinel (2006, PG-13) |
|
| 72 |
Wanted (2008, R) |
|
| 73 |
Silent Hill (2006, R) |
|
| 74 |
The Holiday (2006, PG-13) |
|
| 75 |
The Departed (2006, R) |
|
| 76 |
Gone Baby Gone (2007, R) |
|
| 77 |
There Will Be Blood (2007, R) |
|
| 78 |
Cloverfield (2008, PG-13) |
|
| 79 |
Premonition (2007, PG-13) |
|
| 80 |
Knocked Up (2007, R) |
|
| 81 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 82 |
El Orfanato (The Orphanage) (2007, R) |
|
| 83 |
Ghost Rider (2007, PG-13) |
|
| 84 |
The Watcher (2000, R) |
|
| 85 |
Casanova (2005, R) |
|
| 86 |
27 Dresses (2008, PG-13) |
|
| 87 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
| 88 |
After the Sunset (2004, PG-13) |
|
| 89 |
Thirteen (2003, R) |
|
| 90 |
The Detonator (2006, R) |
|
| 91 |
Casino Royale (2006, PG-13) |
|
| 92 |
Ocean's Thirteen (2007, PG-13) |
|
| 93 |
Zodiac (2007, R) |
|
| 94 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 95 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 96 |
The Matrix Reloaded (2003, R) |
|
| 97 |
Fracture (2007, R) |
|
| 98 |
Cleaner (2008, R) |
|
| 99 |
Dungeon Girl (2007, Unrated) |
|
| 100 |
An American Crime (2007, R) |
|
| 101 |
The Lake House (2006, PG) |
|
| 102 |
Kingdom of Heaven (2005, R) |
|
| 103 |
Changing Lanes (2002, R) |
|
| 104 |
Blood Diamond (2006, R) |
|
| 105 |
Constantine (2005, R) |
|
| 106 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 107 |
Anything Else (2003, R) |
|
| 108 |
Troy (2004, R) |
|
| 109 |
Traitor (2008, PG-13) |
|
| 110 |
Good Luck Chuck (2007, R) |
|
| 111 |
Primeval (2007, R) |
|
| 112 |
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006, PG-13) |
|
| 113 |
Yes Man (2008, PG-13) |
|
| 114 |
The Fast and the Furious (2001, PG-13) |
|
| 115 |
The Bourne Supremacy (2004, PG-13) |
|
| 116 |
Crash (2004, R) |
|
| 117 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 118 |
The Love Guru (2008, PG-13) |
|
| 119 |
Body of Lies (2008, R) |
|
| 120 |
2 Fast 2 Furious (2003, PG-13) |
|
| 121 |
8 päivää ensi-iltaan (2008, G) |
|
| 122 |
The Hitcher II: I've Been Waiting (2003, R) |
|
| 123 |
Derailed (2005, R) |
|
| 124 |
The Bank Job (2008, R) |
|
| 125 |
Mirrors (2008, R) |
|
| 126 |
Fast and Furious (2009, PG-13) |
|
| 127 |
Mean Girls (2004, PG-13) |
|
| 128 |
Sex Drive (2008, R) |
|
| 129 |
300 (2007, R) |
|
| 130 |
Revolutionary Road (2008, R) |

































































































































