My Favorite Movies


  fb689992279's Rating My Rating
1
Frailty (2002,  R)
2
The Exorcism of Emily Rose (2005,  PG-13)
3
Sling Blade (1997,  R)
4
Swingers (1996,  R)
5
The Devil's Advocate (1997,  R)
6
The Green Mile (1999,  R)
7
The Terminal (2004,  PG-13)
8
Shine (1996,  PG-13)
9
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
10
The Butterfly Effect (2004,  R)
11
Immortal Beloved (1994,  R)
12
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
13
The Big Lebowski (1998,  R)
14
Coming to America (1988,  R)
15
Rocky II (1979,  PG)
16
The Grudge (2004,  PG-13)
17
Frágiles (Fragile) (2005,  PG-13)
18
Riding in Cars with Boys (2001,  PG-13)
19
Chocolat (2000,  PG-13)
20
Interview with the Vampire (1994,  R)
21
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
22
Rocky (1976,  PG)
23
GoodFellas (1990,  R)
24
Glitter (2001,  PG-13)
25
The Scarlet Letter (1995,  R)
26
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
27
Girl With a Pearl Earring (2003,  PG-13)
28
Forrest Gump (1994,  PG-13)
29
Sleepers (1996,  R)
30
Cast Away (2000,  PG-13)
31
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
32
Rain Man (1988,  R)
33
Message in a Bottle (1999,  PG-13)
34
The Attic (2007,  Unrated)
35
Cold Mountain (2003,  R)
36
Meet the Parents (2000,  PG-13)
37
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
38
The Lake House (2006,  PG)
39
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
40
Open Water (2004,  R)
41
The Wizard of Oz (1939,  G)
42
The Unborn (2009,  PG-13)
43
Burn After Reading (2008,  R)
44
The Mist (2007,  R)
45
White Noise 2: The Light (2007,  PG-13)
46
30 Days of Night (2007,  R)
47
Because I Said So (2007,  PG-13)
48
Silent Hill (2006,  R)
49
Half Light (2005,  R)
50
Satanic (2005,  R)
51
Red Eye (2005,  PG-13)
52
House of Wax (2005,  R)
53
The Machinist (2004,  R)
54
Secret Window (2004,  PG-13)
55
Against the Ropes (2004,  PG-13)
56
The Hunted (2003,  R)
57
Nowhere to Go But Up (Happy End) (I Want to Be Famous) (2003,  Unrated)
58
Gothika (2003,  R)
59
Boa (New Alcatraz) (2002,  R)
60
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
61
Queen of the Damned (2002,  R)
62
The Ring (2002,  PG-13)
63
The Mothman Prophecies (2002,  PG-13)
64
A Walk to Remember (2002,  PG)
65
John Q (2002,  PG-13)
66
Zoolander (2001,  PG-13)
67
Vanilla Sky (2001,  R)
68
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
69
The Others (2001,  PG-13)
70
The House of Mirth (2000,  PG)
71
Final Destination (2000,  R)
72
Dracula 2000 (2000,  R)
73
What Lies Beneath (2000,  PG-13)
74
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
75
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
76
American Beauty (1999,  R)
77
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
78
There's Something About Mary (1998,  R)
79
I Still Know What You Did Last Summer (1998,  R)
80
Con Air (1997,  R)
81
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
82
An American Werewolf in Paris (1997,  R)
83
Mimic (1997,  R)
84
Titanic (1997,  PG-13)
85
I Know What You Did Last Summer (1997,  R)
86
Liar Liar (1997,  PG-13)
87
The Crossing Guard (1995,  R)
88
Dangerous Minds (1995,  R)
89
Sliver (1993,  R)
90
Jurassic Park (1993,  PG-13)
91
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
92
Fatal Attraction (1987,  R)
93
The Fly (1986,  R)
94
9 1/2 Weeks (1986,  R)
95
The Shining (1980,  R)
96
Grease (1978,  PG)
97
The Exorcist (1973,  R)
98
The Sound of Music (1965,  G)
99
The Illusionist (2006,  PG-13)
100
Panic Room (2002,  R)
101
Panic (2000,  R)
102
Odd Girl Out (2005,  PG)
103
Daddy Day Care (2003,  PG)
104
Open House (2003,  Unrated)
105
Lucky 7 (2003,  PG-13)
106
Point of Entry (2007,  Unrated)
107
27 Dresses (2008,  PG-13)
108
Step Up (2006,  PG-13)
109
Vegas Vacation (1997,  PG)
110
Fantastic Four (2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments