My Favorite Movies


  fb690098976's Rating My Rating
1
XXY (2007,  Unrated)
2
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
3
Eastern Promises (2007,  R)
4
Sin Nombre (2009,  R)
5
Milk (2008,  R)
6
Into the Wild (2007,  R)
7
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
8
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
9
Che: Part One (The Argentine) (2009,  R)
10
Persepolis (2007,  PG-13)
11
Babel (2006,  R)
12
Don't Move (Non ti muovere) (2004,  Unrated)
13
Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus (2006,  R)
14
Being John Malkovich (1999,  R)
15
The Shining (1980,  R)
16
Inland Empire (2006,  R)
17
Majo no takkyűbin (Kiki's Delivery Service) (1989,  G)
18
Lost In Translation (2003,  R)
19
The Visitor (2008,  PG-13)
20
Kunsten ĺ tenke negativt (The Art of Negative Thinking) (2006,  Unrated)
21
Grease (1978,  PG)
22
Forrest Gump (1994,  PG-13)
23
There Will Be Blood (2007,  R)
24
Goodbye Bafana (2007,  Unrated)
25
Happy-Go-Lucky (2008,  R)
26
American Gangster (2007,  R)
27
Petelinji zajtrk (Rooster's Breakfast ) (2007,  PG)
28
Idle Running (V leru) (1999,  Unrated)
29
Eyes Wide Shut (1999,  R)
30
The Road To Guantanamo (2006,  R)
31
The Bucket List (2007,  PG-13)
32
Pulp Fiction (1994,  R)
33
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
34
Monsoon Wedding (2002,  R)
35
El Corazón de la tierra (The Heart of the Earth) (2007,  Unrated)
36
Habana Blues (2005,  Unrated)
37
8 Women (8 Femmes) (2002,  R)
38
Summer Rain (El camino de los ingleses) (2006,  Unrated)
39
Water (2005,  PG-13)
40
Juno (2007,  PG-13)
41
Atonement (2007,  R)
42
This Is England (2007,  Unrated)
43
Das Experiment (The Experiment) (2001,  R)
44
Head-On (Gegen die Wand) (2005,  R)
45
The Constant Gardener (2005,  R)
46
Kolja (Kolya) (1997,  PG-13)
47
La Vie en Rose (La Mome) (2007,  PG-13)
48
Life Is Beautiful (La Vita č bella) (1998,  PG-13)
49
Stealing Beauty (1996,  R)
50
Changeling (2008,  R)
51
Entre les Murs (The Class) (2008,  PG-13)
52
Half Nelson (2006,  R)
53
Synecdoche, New York (2008,  R)
54
Genova (2008,  PG)
55
Antichrist (2009,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments