My Favorite Movies


  fb690763183's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
2
Braveheart (1995,  R)
3
Finding Nemo (2003,  G)
4
Shrek (2001,  PG)
5
Twilight (2008,  PG-13)
6
The Madagascar Penguins in: A Christmas Caper (2005,  Unrated)
7
Madagascar (2005,  PG)
8
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
9
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
10
Shrek 2 (2004,  PG)
11
Gladiator (2000,  R)
12
V for Vendetta (2006,  R)
13
The Incredibles (2004,  PG)
14
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
15
Big Fish (2003,  PG-13)
16
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
17
Life Is Beautiful (La Vita č bella) (1998,  PG-13)
18
Requiem for a Dream (2000,  R)
19
Schindler's List (1993,  R)
20
The Green Mile (1999,  R)
21
The Illusionist (2006,  PG-13)
22
Armageddon (1998,  PG-13)
23
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
24
American Beauty (1999,  R)
25
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
26
American History X (1998,  R)
27
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
28
Constantine (2005,  R)
29
Finding Neverland (2004,  PG)
30
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
31
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
32
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
33
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
34
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
35
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
36
Monsters, Inc. (2001,  G)
37
The Patriot (2000,  R)
38
The Passion of the Christ (2004,  R)
39
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
40
Just Married (2003,  PG-13)
41
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
42
Forrest Gump (1994,  PG-13)
43
Amores Perros (2001,  R)
44
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
45
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) (1999,  R)
46
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) (2005,  R)
47
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
48
Captain Corelli's Mandolin (2001,  R)
49
The Butterfly Effect (2004,  R)
50
In the Time of the Butterflies (2003,  PG-13)
51
City of Angels (1998,  PG-13)
52
The Family Man (2000,  PG-13)
53
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
54
The Shining (1980,  R)
55
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
56
Eurotrip (2003,  R)
57
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) (2006,  R)
58
The Kid (2000,  PG)
59
Rain Man (1988,  R)
60
I, Robot (2004,  PG-13)
61
Click (2006,  PG-13)
62
Carol's Journey (El Viaje de Carol) (2002,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments