My Favorite Movies


  fb691267385's Rating My Rating
1
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
Lawrence of Arabia 5.0 Stars
Nothing is written
Click to Rate
2
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Forrest Gump 4.0 Stars
Loser makes good. Good sound track.
Click to Rate
3
Blade Runner (1982,  R)
Click to Rate
4
Alien (1979,  R)
Click to Rate
5
Little Murders (1971,  R)
Click to Rate
6
Pumping Iron (1977,  PG)
Pumping Iron 4.0 Stars
Arnold's early days, his blood-pumped muscles better than sex & more of his humour. 30 years ago I knew he was destined for greatness & some notoriety.
Click to Rate
7
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
8
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
9
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
10
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
11
Ben-Hur (1959,  G)
Ben-Hur 4.0 Stars
What a chariot race, without special effects in those days!
Click to Rate
12
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
Click to Rate
13
Die Blechtrommel (The Tin Drum) (1979,  R)
Die Blechtrommel (The Tin Drum) 4.0 Stars
Yet another great movie from the Golden decade of German cinema in the 70s. Forget the horse's head in the bed in The Godfather movie, the eel-bait head out of the sea is a classic scene. Many, many more like the mother consuming pickled herrings. Gunther Grass is not always accessible, but through cinema like this he is.
Click to Rate
14
Office Space (1999,  R)
Office Space 3.5 Stars
How to deal with working with real jerk bosses and companies that don't really give a damn.
Click to Rate
15
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Click to Rate
16
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Click to Rate
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2.0 Stars
I don't remember too much
Click to Rate
18
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
19
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
20
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
21
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
Click to Rate
22
Big Fish (2003,  PG-13)
Big Fish 3.5 Stars
Every father must tell tales & fibs
Click to Rate
23
American Beauty (1999,  R)
Click to Rate
24
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
25
The Man Who Would Be King (1975,  PG)
Click to Rate
26
Time Bandits (1981,  PG)
Time Bandits 4.5 Stars
Quirky is good!
Click to Rate
27
A Fish Called Wanda (1988,  R)
A Fish Called Wanda 4.0 Stars
British- type humour at it's best, with a luscious Jamie Lee Curtis and delightfully nasty Kevin Kline.
Click to Rate
28
L.A. Confidential (1997,  R)
L.A. Confidential 4.0 Stars
Kevin Spacey's the Man, so anything he's in is worth watching. The movie fits the arrogant Crowe too.
Click to Rate
29
Twelve O'Clock High (1949,  Unrated)
Twelve O'Clock High 4.0 Stars
The best material for Situational Leadership training
Click to Rate
30
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show 4.0 Stars
The best musical ever!
Click to Rate
31
Sideways (2004,  R)
Sideways 4.0 Stars
in vino veritas . . . very funny
Click to Rate
32
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994,  R)
Click to Rate
33
The Shawshank Redemption (1994,  R)
Click to Rate
34
Southern Comfort (1981,  R)
Southern Comfort 3.0 Stars
Best remembered for Ry Cooder's score
Click to Rate
35
Reservoir Dogs (1992,  R)
Click to Rate
36
Grosse Pointe Blank (1997,  R)
Click to Rate
37
Brazil (1985,  R)
Click to Rate
38
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
Click to Rate
39
Children of Men (2006,  R)
Click to Rate
40
Sin City 2 (2008,  Unrated)
Click to Rate
41
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
42
Snatch. (2001,  R)
Click to Rate
43
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998,  R)
Click to Rate
44
The Mistress of Spices (2006,  Unrated)
Click to Rate
45
Chocolat (2000,  PG-13)
Click to Rate
46
As It Is in Heaven (Så som i himmelen) (2004,  Unrated)
Click to Rate
47
Picking Up the Pieces (2000,  R)
Click to Rate
48
Stranded: Náufragos (The Shelter) (2002,  R)
Click to Rate
49
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
Click to Rate
50
Hero (2002,  PG-13)
Click to Rate
51
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)