My Favorite Movies


  fb691391504's Rating My Rating
1
Chingoo (Friend) (Chingu) (2001,  Unrated)
2
Tae Guk Gi: The Brotherhood of War (2004,  R)
3
Attack the Gas Station (2001,  R)
4
Nae meorisokui jiwoogae (A Moment to Remember) (2004,  Unrated)
5
Keulraesik (The Classic) (2003,  Unrated)
6
Shinlaui dalbam (Kick the Moon) (2001,  Unrated)
7
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
8
Oldboy (2005,  R)
9
Better Luck Tomorrow (2002,  R)
10
The Killer (Dip huet seung hung) (1989,  Unrated)
11
Once Upon a Time in China (1991,  R)
12
A Better Tomorrow (1986,  R)
13
Lat sau san taam (Hard-Boiled) (1992,  R)
14
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) (1972,  R)
15
The Shawshank Redemption (1994,  R)
16
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) (1972,  R)
17
Jing wu men (Fist of Fury) (The Chinese Connection) (1972,  R)
18
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) (2002,  R)
19
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005,  R)
20
Aliens (1986,  R)
21
Batman Begins (2005,  PG-13)
22
Vampire Hunter D - Bloodlust (2001,  R)
23
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
24
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
25
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
26
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
27
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
28
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
29
Back to the Future (1985,  PG)
30
The Host (Gwoemul) (2007,  R)
31
Back to the Future Part II (1989,  PG)
32
Back to the Future Part III (1990,  PG)
33
The Godfather (1972,  R)
34
The Godfather, Part II (1974,  R)
35
Gladiator (2000,  R)
36
300 (2007,  R)
37
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay (2008,  R)
38
Gan-keun gajok (A Bold Family) (Super Family) (2005,  Unrated)
39
The Quiet Family (1998,  Unrated)
40
Hoosiers (1989,  PG)
41
Ninja Scroll (1995,  Unrated)
42
Friday Night Lights (2004,  PG-13)
43
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
44
The Green Mile (1999,  R)
45
Revenge of the Nerds (1984,  R)
46
Kicking & Screaming (2005,  PG)
47
Crimson Tide (1995,  R)
48
Desperado (1995,  R)
49
Citizen Kane (1941,  PG)
50
Eye of the Beholder (2000,  R)
51
The Wood (1999,  R)
52
A Bittersweet Life (Dalkomhan insaeng) (2005,  Unrated)
53
JSA: Joint Security Area (Gongdong gyeongbi guyeok JSA) (2000,  Unrated)
54
President's Last Bang (Geuddae geusaramdeul) (2005,  Unrated)
55
Ditto (2000,  Unrated)
56
American Pie (1999,  R)
57
American Pie 2 (2001,  R)
58
Casino Royale (2006,  PG-13)
59
Blade Runner (1982,  R)
60
Green Street Hooligans (2005,  R)
61
Kung Fu Hustle (2005,  R)
62
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
63
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
64
Predator (1987,  R)
65
Rocky (1976,  PG)
66
Rocky IV (1985,  PG)
67
Rocky Balboa (2006,  PG)
68
Spider-Man (2002,  PG-13)
69
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
70
Beerfest (2006,  R)
71
Best of the Best (1989,  R)
72
Best of the Best 2 (1993,  R)
73
The Dark Knight (2008,  PG-13)
74
Iron Man (2008,  PG-13)
75
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
76
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
77
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
78
A Night at the Roxbury (1998,  PG-13)
79
Beverly Hills Ninja (1997,  PG-13)
80
Forrest Gump (1994,  PG-13)
81
Tommy Boy (1995,  PG-13)
82
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
83
Sin City (2005,  R)
84
The Notebook (2004,  PG-13)
85
Poolhall Junkies (2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments