My Favorite Movies


  fb691814086's Rating My Rating
1
Secret Window (2004,  PG-13)
2
Sleepy Hollow (1999,  R)
3
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
4
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
5
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
6
Men in Black II (2002,  PG-13)
7
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
8
Chocolat (2000,  PG-13)
9
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
10
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
11
Gone With the Wind (1939,  G)
12
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
13
The Little Mermaid (1989,  G)
14
The Lion King (1994,  G)
15
The Sound of Music (1965,  G)
16
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
17
White Chicks (2004,  PG-13)
18
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
19
A Cinderella Story (2004,  PG)
20
Over Her Dead Body (2008,  PG-13)
21
27 Dresses (2008,  PG-13)
22
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
23
Poseidon (2006,  PG-13)
24
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
25
Treasure Island (1950,  PG)
26
Obsession (The Hidden Room) (1949,  Unrated)
27
Kiss the Blood Off My Hands (1948,  Unrated)
28
Odd Man Out (1947,  Unrated)
29
This Happy Breed (1944,  Unrated)
30
Oliver Twist (1951,  Unrated)
31
Jamaica Inn (1939,  Unrated)
32
Soldiers Three (1951,  Unrated)
33
Around the World in 80 Days (1956,  Unrated)
34
Henry V (The Chronicle History of King Henry the Fift with His Battell Fought at Agincourt in France (1946,  Unrated)
35
Twister (1996,  PG-13)
36
Titanic (1997,  PG-13)
37
Au Pair (1999,  Unrated)
38
Sydney White (2007,  PG-13)
39
Cinderella (1950,  G)
40
Snow White and the Seven Dwarfs (1937,  G)
41
Hoot (2006,  PG)
42
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood (2002,  PG-13)
43
Blades of Glory (2007,  PG-13)
44
The Princess Diaries (2001,  G)
45
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
46
Rodgers & Hammerstein's Cinderella (1997,  G)
47
Love Me Tender (1956,  Unrated)
48
Bonnie and Clyde (1967,  R)
49
House of Wax (1953,  PG)
50
London After Midnight (The Hypnotist) (1927,  Unrated)
51
Dracula 2000 (2000,  R)
52
The Fearless Vampire Killers, or Pardon Me but Your Teeth Are in My Neck (1967,  Unrated)
53
Dracula (1931,  Unrated)
54
Young Frankenstein (1974,  PG)
55
Stir Crazy (1980,  R)
56
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
57
Silver Streak (1976,  PG)
58
Alice in Wonderland (1951,  G)
59
James and the Giant Peach (1996,  PG)
60
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
61
Vincent (1982,  G)
62
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
63
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments