Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb692450766's Rating My Rating
1
American Beauty (1999,  R)
2
Armageddon (1998,  PG-13)
3
Back to the Future (1985,  PG)
4
Back to the Future Part II (1989,  PG)
5
Back to the Future Part III (1990,  PG)
6
Bad Boys (1995,  R)
7
Bad Boys II (2003,  R)
8
Big Daddy (1999,  PG-13)
9
Blade (1998,  R)
10
Blade - Trinity (2004,  R)
11
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
12
Blow (2001,  R)
13
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
14
Casino (1995,  R)
15
Casino Royale (2006,  PG-13)
16
Closer (2004,  R)
17
Con Air (1997,  R)
18
Constantine (2005,  R)
19
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
20
Fight Club (1999,  R)
21
Forrest Gump (1994,  PG-13)
22
Four Brothers (2005,  R)
23
Full Metal Jacket (1987,  R)
24
Gladiator (2000,  R)
25
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
26
Hitch (2005,  PG-13)
27
I, Robot (2004,  PG-13)
28
Independence Day (1996,  PG-13)
29
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
30
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
31
Legally Blonde (2001,  PG-13)
32
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
33
Mean Girls (2004,  PG-13)
34
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
35
Meet the Parents (2000,  PG-13)
36
Men in Black (1997,  PG-13)
37
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
38
Minority Report (2002,  PG-13)
39
Notting Hill (1999,  PG-13)
40
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
41
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
42
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
43
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
44
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
45
Resident Evil (2002,  R)
46
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
47
Rush Hour (1998,  PG-13)
48
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
49
Saw (2004,  R)
50
Saw II (2005,  R)
51
Saw III (2006,  R)
52
Sleepy Hollow (1999,  R)
53
Snatch (2001,  R)
54
Spider-Man (2002,  PG-13)
55
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
56
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
57
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
58
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
59
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
60
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
61
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
62
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
63
The Butterfly Effect (2004,  R)
64
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
65
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
66
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
67
The Fifth Element (1997,  PG-13)
68
The Illusionist (2006,  PG-13)
69
The Italian Job (2003,  PG-13)
70
The Lord of the Rings (1978,  PG)
71
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
72
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
73
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
74
The Matrix (1999,  R)
75
The Matrix Reloaded (2003,  R)
76
The Matrix Revolutions (2003,  R)
77
The Patriot (2000,  R)
78
The Rock (1996,  R)
79
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
80
The Transporter (2002,  PG-13)
81
Troy (2004,  R)
82
Underworld (2003,  R)
83
What a Girl Wants (2003,  PG)
84
White Chicks (2004,  PG-13)
85
Russian Dolls (Les Poupées russes) (2006,  Unrated)
86
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
87
Lethal Weapon (1987,  R)
88
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
89
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
90
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
91
Mr. Brooks (2007,  R)
92
Black Hawk Down (2001,  R)
93
300 (2007,  R)
94
Tears of the Sun (2003,  R)
95
23 (1998,  Unrated)
96
Enemy at the Gates (2001,  R)
97
The Last Samurai (2003,  R)
98
Mia Sarah (2006,  Unrated)
99
Mi Mejor Enemigo (2005,  Unrated)
100
Promedio rojo (2004,  Unrated)
101
Pulp Fiction (1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments