My Favorite Movies


  fb693223567's Rating My Rating
1
J'embrasse pas (I Don't Kiss) (1991,  Unrated)
2
Malcolm X (1992,  PG-13)
3
Jungle Fever (1991,  R)
4
Barry Lyndon (1975,  PG)
5
Full Metal Jacket (1987,  R)
6
Taxi Driver (1976,  R)
7
The Departed (2006,  R)
8
Casino (1995,  R)
9
The Age of Innocence (1993,  PG)
10
Match Point (2005,  R)
11
Everyone Says I Love You (1996,  R)
12
Clean (2005,  R)
13
La Reine Margot (Queen Margot) (1994,  R)
14
Intimacy (2001,  R)
15
Those Who Love Me Can Take the Train (1999,  Unrated)
16
L'Homme blessé (The Wounded Man) (1983,  Unrated)
17
Lady Chatterley (2007,  R)
18
Mysterious Skin (2005,  NC-17)
19
Tacones Lejanos (High Heels) (1991,  R)
20
Volver (2006,  R)
21
Kika (1994,  Unrated)
22
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
23
American Beauty (1999,  R)
24
Snatch (2001,  R)
25
The Hurricane (1999,  R)
26
Billy Elliot (2000,  R)
27
Little Miss Sunshine (2006,  R)
28
Schindler's List (1993,  R)
29
Munich (2005,  R)
30
The Color Purple (1985,  PG-13)
31
The Godfather (1972,  R)
32
The Godfather, Part II (1974,  R)
33
The Godfather, Part III (1990,  R)
34
Apocalypse Now (1979,  R)
35
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
36
Seven (Se7en) (1995,  R)
37
Fight Club (1999,  R)
38
Milk (2008,  R)
39
Psycho (1998,  R)
40
Elephant (2003,  R)
41
Nés en 68 (Born in 68) (2008,  Unrated)
42
Jeanne and the Perfect Guy (Jeanne et le garçon formidable) (1999,  Unrated)
43
Drôle de Félix (Funny Felix ) (2000,  Unrated)
44
Cote d'Azur (Crustaces & Coquillages) (2005,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments