My Favorite Movies


  fb693333042's Rating My Rating
1
Chaplin (1992,  PG-13)
2
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
3
Braveheart (1995,  R)
4
The Matrix (1999,  R)
5
Pulp Fiction (1994,  R)
6
Fight Club (1999,  R)
7
Forrest Gump (1994,  PG-13)
8
The Godfather (1972,  R)
9
The Fountain (2006,  PG-13)
10
Requiem for a Dream (2000,  R)
11
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
12
Donnie Darko (2001,  R)
13
The Machinist (2004,  R)
14
The Fall (2006,  R)
15
Solaris (2002,  PG-13)
16
Stalker (1998,  Unrated)
17
Andrei Rublev (1966,  Unrated)
18
The Adjuster (1992,  R)
19
The African Queen (1951,  Unrated)
20
Aleksandr Nevskiy (Alexander Nevsky) (1938,  Unrated)
21
Amarcord (1974,  R)
22
Amores Perros (2001,  R)
23
Apocalypse Now (1979,  R)
24
Popiól i diament (Ashes and Diamonds) (1958,  Unrated)
25
Kolja (Kolya) (1997,  PG-13)
26
Bambi (1942,  G)
27
Being John Malkovich (1999,  R)
28
Berlin - Alexanderplatz (1931,  Unrated)
29
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1949,  Unrated)
30
The Birds (1963,  PG-13)
31
Blue Velvet (1986,  R)
32
Born on the Fourth of July (1989,  R)
33
Carmen Jones (1954,  Unrated)
34
Casablanca (1943,  PG)
35
Citizen Kane (1941,  PG)
36
A Clockwork Orange (1971,  R)
37
The Crying Game (1992,  R)
38
The Deer Hunter (1978,  R)
39
Do the Right Thing (1989,  R)
40
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
41
Dumbo (1941,  G)
42
East of Eden (1955,  PG)
43
Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu) (1994,  Unrated)
44
The Elephant Man (1980,  PG)
45
Empire of the Sun (1987,  PG)
46
Fargo (1996,  R)
47
Jeux Interdits (Forbidden Games) (1952,  Unrated)
48
Full Metal Jacket (1987,  R)
49
La Grande illusion (The Grand Illusion) (1937,  Unrated)
50
The Grapes of Wrath (1940,  Unrated)
51
The Great Dictator (1940,  G)
52
Little Big Man (1970,  PG)
53
Manhattan (1979,  R)
54
Mary Poppins (1964,  G)
55
Les Miserables (1935,  Unrated)
56
Le Souffle au Coeur (Murmur of the Heart) (1971,  R)
57
Los Olvidados (The Young and the Damned) (1952,  Unrated)
58
On the Beach (1959,  Unrated)
59
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
60
The Pianist (2002,  R)
61
The Piano (1993,  R)
62
Platoon (1986,  R)
63
Psycho (1960,  R)
64
Reservoir Dogs (1992,  R)
65
Sayonara (1957,  Unrated)
66
La Strada (The Road) (1954,  PG)
67
Suddenly, Last Summer (1959,  Unrated)
68
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
69
Trainspotting (1996,  R)
70
Vertigo (1958,  PG)
71
The Whales of August (1987,  PG)
72
Smultronstället (Wild Strawberries) (1957,  Unrated)
73
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) (1988,  R)
74
Written on the Wind (1957,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments