My Favorite Movies


  fb693403744's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
2
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
BEST MOVIE EVER!
3
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
4
Megaforce (1982,  PG)
Megaforce
This movie KICKS so much ASS! If you've seen it then you want to wear brown spandex and ride one of those kick ass bikes!
5
Clash of the Titans (1981,  PG)
Clash of the Titans
I don't want to sound like a fag or nothing but I think Unicorns Kick ASS!
6
High Fidelity (2000,  R)
7
Time Bandits (1981,  PG)
8
A Clockwork Orange (1971,  R)
9
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
10
Braveheart (1995,  R)
11
Caddyshack (1980,  R)
12
Clerks (1994,  R)
13
Slap Shot (1977,  R)
Slap Shot
Hey Hammerhand... Suzane sucks P*&^^$Y
14
Half Baked (1998,  R)
15
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
16
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
17
Office Space (1999,  R)
Office Space
What I would watch after two chicks at the same time!
18
Old School (2003,  R)
19
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
20
Rushmore (1998,  R)
21
Spaceballs (1987,  PG)
22
The Italian Job (1969,  G)
The Italian Job
The best British Film to blow the bloody doors off all other comedies!
23
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
24
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
25
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
26
The Usual Suspects (1995,  R)
27
Tombstone (1993,  R)
28
V for Vendetta (2006,  R)
29
Wayne's World (1992,  PG-13)
30
When Harry Met Sally (1989,  R)
31
History of the World -- Part I (1981,  R)
32
Orgazmo (1998,  NC-17)
Orgazmo
So god damn funny
33
Kids in the Hall - Brain Candy (1996,  R)
34
Swingers (1996,  R)
35
His Girl Friday (1940,  Unrated)
36
The Cannonball Run (1981,  PG)
37
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
38
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
39
Raising Arizona (1987,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments