My Favorite Movies


  fb694396947's Rating My Rating
1
Die Hard (1988,  R)
Die Hard
This first Die Hard was the best in the all. Its been long time I seen this one. I watch it again and I like the action. This one is my favorite one its the best for me.
2
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
3
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
4
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
5
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
6
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
7
300 (2007,  R)
8
Witless Protection (2008,  PG-13)
Witless Protection
This movie soooo funny. If you big Larry the Cable guy fan you would like it. I laugh all through the movie.
9
Delta Farce (2007,  PG-13)
10
8 Seconds (1994,  PG-13)
11
Pure Country (1992,  PG)
12
Flicka (2006,  PG)
13
Hitman (2007,  R)
14
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
15
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
16
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
17
GoldenEye (1995,  PG-13)
18
Smokey and the Bandit (1977,  PG)
Smokey and the Bandit
I know its old one back in the 1977. Any ways it was a funny movie first time I saw it. I was laughing all the way through it. Still good movie. Its funny.
19
National Treasure (2004,  PG)
20
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
National Treasure: Book of Secrets
This movie is alright. I like it though. like I said its alright.
21
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
Harrison Ford not that bad in the movie. He done a great job.
22
Predator (1987,  R)
23
Jumper (2008,  PG-13)
Jumper
It was a good movie. The ending looks like they gonna make another one someday. Anyways it was a good movie movie.
24
Iron Man (2008,  PG-13)
25
Rambo III (1988,  R)
26
Rambo: First Blood Part II (1985,  R)
27
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
28
Commando (1985,  R)
29
Lethal Weapon (1987,  R)
30
Congo (1995,  PG-13)
31
Walking Tall (2004,  PG-13)
32
Dragon: The Bruce Lee Story (1993,  PG-13)
Dragon: The Bruce Lee Story
Its a great about Bruce Lee life. Jason Scot Lee play a great character in this movie. Now I am a Bruce Lee fan now. I know Bruce Lee Dead. But I am a big fan of Bruce Lee now. I wish all my friends seen his kinda of movies!!
33
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) (1972,  R)
34
Enter the Dragon (1973,  R)
35
Cowboy Up (2001,  PG-13)
36
Rocky V (1990,  PG-13)
Rocky V
This one is at least lowest of my favorites of the series.
37
Death Race (2008,  R)
Death Race
I like this movie. Because there's a lot of action. Also good plot. Jason Statham play a good rolled in this movie.
38
Kiss of the Dragon (2001,  R)
39
Rocky (1976,  PG)
40
Rocky II (1979,  PG)
41
Rocky III (1982,  PG)
Rocky III
Eye of the tiger!!!!!!!!!!!1
42
Rocky IV (1985,  PG)
43
Rocky Balboa (2006,  PG)
44
Lakeview Terrace (2008,  PG-13)
Lakeview Terrace
Samuel L. Jackson play a good role in this movie. It doesn't have that much action in it but I like it. Samuel L. Jackson one of my favorite actors. It has a good plot to it. And good story to it.
45
Transporter 3 (2008,  PG-13)
Transporter 3
This movie keep your going. Every movie I seen of Jason Statham he is always drive fast cars and kick butts. Now I gonna get all the transporters movies. I got one and three I need two.

I think Jason Statham need to make a another one. This movie was the bomb!!!
46
The Transporter (2002,  PG-13)
The Transporter
This one always be the best movie of the Transporter.
47
Valkyrie (2008,  PG-13)
Valkyrie
This is a good history movie. This is the movie must see. I like this.
48
Taken (2009,  PG-13)
Taken
Taken was a good movie. Have a good story or good plot to it. The girl got kidnapped in Paris. Liam Neeson sure got mad the taken her daughter. He go after her and find her and rescue her. I like the story and it as a good plot.
49
The Punisher (2004,  R)
The Punisher
This Punisher movie is the best then the second one.
50
Bandidas (2007,  PG-13)
Bandidas
Its good movie. There was two beautiful girls in the movie. They done a good job in this movie. Dwight Yoakam is a bad guy on this one. I think he done a good job.
51
Snatch (2001,  R)
Snatch
This movie one of my best now. Its hard to follow sometime but I like it also its funny. And also I think its Jason Statham first film.

It was great. A lot of people told me it would be great super. They said its one of there best movies.
52
Chaos (2005,  R)
Chaos
I like this movie. Jason Statham is on of my best actors.
53
Red Heat (1988,  R)
Red Heat
I don't care anyone says. I like this movie. Because I am big fan of Arnold Schwarzenegger. Its a funny movie. James Belushi in too. I count this movie one of my favorites.
54
The Quick and the Dead (1995,  R)
The Quick and the Dead
One of my favorite westerns. Sharon Stone, Gene Hackman, Russell Crowe and Leonardo DicaPrio. They done a wonderful job in this movie.
55
The Specialist (1994,  R)
56
Cellular (2004,  PG-13)
Cellular
This movie at a good plot. Jason Statham is my favorite actor. He done a good job play the bad guy on this movie.
57
Gran Torino (2009,  R)
58
Live Wire (1992,  R)
59
Terminator Salvation (2009,  PG-13)
Terminator Salvation
I ranked that three in half stars. Because a lot of action in it. Good movie. But I still like the one and two when Arnold Schwarzenegger in them.
60
The Terminator (1984,  R)
61
K-9 (1989,  PG-13)
62
Raw Deal (1986,  R)
63
The Taking of Pelham One Two Three (The Taking of Pelham 1 2 3) (1974,  R)
The Taking of Pelham One Two Three (The Taking of Pelham 1 2 3)
Great best movie. Walter Matthau and Robert Shaw is one of my favorite actors. A group of criminals taking control of sub way train and they want money. Great plot. This movie is awesome.
64
Knowing (2009,  PG-13)
Knowing
This movie keep me interested all through the movie. I like this movie. I sit down and watch the movie. Except the end. The end is alright but they gotta end it somehow. But I like the movie though.
65
From Russia With Love (1964,  PG)
66
Live and Let Die (1973,  PG)
67
Under Siege (1992,  R)
Under Siege
This movie was good. I've seen it before and I like it. Steven SeaGal least favorite actors and this movie is the best for him . I like the action and the plot. Tommy Lee Jones was a bad guy. He plays a good role in it to. I have to say I give four stars out of five. Because its good movie.
68
Red Sonja (1985,  PG-13)
Red Sonja
This movie was decent. I like it.
69
The Villain (Cactus Jack) (1979,  PG)
The Villain (Cactus Jack)
This is silly but its funny. All my favorite actors plays in it.
70
Taking Lives (2004,  Unrated)
Taking Lives
This movie was good. I like it. Angelina Jolie is one of my favorite actress. This movie keep me interesting all the way through. Its one of the movies who done that?? I like this movie.
71
Under Siege 2: Dark Territory (1995,  R)
72
Lonely are the Brave (1962,  Unrated)
Lonely are the Brave
This movie was deep. About this cowboy live in modern time right now. He wants to live in cowboy time. I love the story. I recommend to this movie to all my friends. Kirk Douglas plays a good great role. This movie is modern western. It has a good plot to it.

And he had a horse name whiskey he sure love that horse. Of course its black&White movie but who cares. This movie got me interests all the way through. And also great performance of Kirk Douglas. Also Walter Matthau was in this movie.

Lonely are the Brave was a very very good movie I love it.
73
Hostage (2005,  R)
Hostage
This movie keep me watching all the way through. Great action in it.
74
Will Penny (1968,  Unrated)
75
Ride the High Country (1962,  Unrated)
76
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
77
Public Enemies (2009,  R)
Public Enemies
I enjoy this movie. Johnny Depp plays a good role being a outlaw. Christian Bale plays a good role to. But not as good of Johnny Depp. This movies is great history film I gave it 4 stars.
78
The Taking of Pelham 1 2 3 (2009,  R)
The Taking of Pelham 1 2 3
This movie version suck. Well of its alright. But its not as good the first of the Taking of the Pelham One, Two, Three. I gotta agree John Travolta plays a good role in the bad guy. But Robert Shaw was better then him. Like the old version.
79
Dead Man (1995,  R)
Dead Man
Well not bad. Its wired somewhat. But I like it. Johnny Depp plays a good role in it Of course its different. But I like it. I like sound track plays in the movie. Good Music. And its great.
80
The Man Who Loved Cat Dancing (1973,  PG)
The Man Who Loved Cat Dancing
This movie has a great plot. And a great story. I like it. I enjoy. Burt Reynolds done a amazing job during this moving. The title of the movie get me. After I watched it turn out being a good movie. Sarah Miiles she done a great job to. I like her in it. Great movie!
81
Agent Red (2000,  R)
Agent Red
This movie was decent.
82
Gunfight at the O.K. Corral (1957,  Unrated)
Gunfight at the O.K. Corral
On of my favorite western movie. Burt Lancaster is Wyatt Earp and Kirk Douglas is Doc Holliday. Great story. I know they made a lot of movies now about Wyatt Earp and Doc Holliday. But I love this one the best of them all. Burt Lancaster plays a good role being Wyatt Earp. Kirk Douglas plays Doc Holliday he is great and awesome in it. This movie keep in interest all the way through. I love this story I love this movie.
83
Support Your Local Gunfighter (1971,  G)
Support Your Local Gunfighter
I have to say this movie was funny. I never seen James Garner movie before. And this movie my first James Garner movie I seen. Jack Elam was funny to.
84
The Indian Fighter (1955,  Unrated)
The Indian Fighter
This movie was great. I like the plot great western. Kirk Douglas is the Indian Fighter. He doing his best to keep white people and the American Indian in peace. And he finally does it. Great story line to it.
85
Posse (1975,  Unrated)
Posse
This movie was great Kirk Douglas Directed this movie also produce this movie to. Kirk Douglas plays a great role. And Bruce Dern do a great job to. Great role playing western. Kirk Douglas done a great job directed and produced to. This movie is one of my favorite westerns movies.
86
The Condemned (2007,  R)
The Condemned
This movie was good. Jack Conrad did stay alive. I think have some good acting in it. This was my first Stone Cold Steve Austin movie I seen. I think he done a good job in this movie. Even I know some others actors and actress to. This movie was good.
87
Man Without a Star (1955,  Unrated)
Man Without a Star
Kirk Douglas done a amazing job in this movie. I love this movie. This movie one of my best westerns.
88
Seven Days in May (1964,  PG-13)
Seven Days in May
Good movie I love it. Kirk Douglas plays a good role. And even Burt Lancaster done a great job.
89
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Jurassic Park
Good acting in this movie. This first movie of Jurassic Park is one of my best. I like the way they set the movie up. Story line is great. Sam Nell done a great job.
90
Goldfinger (1964,  PG)
Goldfinger
Classic James Bond. Goldfinger I like the older James Bond better.
91
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
X-Men Origins - Wolverine
Well I have to say that was a good movie. There's some part I don't like and disagree with. But I like the movie though. Hugh Jackman did a good job in this movie. But it sucks at the end he lost his memory of the gun that guy shooting in his head. I very thought he can walk away with the girl. Well he lost his memory and the girl died. That's suck. And even wolverine girlfriend had powers to that was cool. I have to say about this movie....it willy its not that bad a movie.
92
The Pink Panther (1963,  Unrated)
The Pink Panther
Very funny!!!! First time I see the pink Panther movie ever. The older one. Peter Sellers is very very funny. And he did a good job!
93
The Pink Panther Strikes Again (1976,  PG)
The Pink Panther Strikes Again
More Laughs!!! In the movie. Inspector Clouseau is very very funny. This guy I like better then Steve Martin. I laugh all the through this movie.
94
The Secret (1992,  Unrated)
95
G.I. Joe: Rise of Cobra (2009,  PG-13)
G.I. Joe: Rise of Cobra
Well the action was great it had a lot of that in it. But story in not that good though. It had nice special effects in the movie and was super. But they should make the story better.
96
Zulu (1964,  Unrated)
Zulu
Great movie!! Its a true story. I loved this movie!!
97
Zulu Dawn (1979,  PG)
Zulu Dawn
Well not as good the first one. But I did like the battle scenes.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments