My Favorite Movies
| fb694947929's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Casablanca (1942, Unrated) |
|
|
| 2 |
Z (1969, PG) |
|
|
| 3 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
|
| 4 |
In the Name of the Father (1993, R) |
|
|
| 5 |
Tunes of Glory (1960, Unrated) |
|
|
| 6 |
Evita (1996, PG) |
|
|
| 7 |
Land and Freedom (1996, Unrated) |
|
|
| 8 |
Driving Miss Daisy (1989, PG) |
|
|
| 9 |
La Reine Margot (Queen Margot) (1994, R) |
|
|
| 10 |
Lawrence of Arabia (1962, PG) |
|
|
| 11 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
|
| 12 |
Platoon (1967, R) |
|
|
| 13 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
|
| 14 |
Breaker Morant (1979, PG) |
|
|
| 15 |
Ice-Cold in Alex (Desert Attack) (1958, Unrated) |
|
|
| 16 |
Glory (1989, R) |
|
|
| 17 |
Zulu (1964, Unrated) |
|
|
| 18 |
A Man for All Seasons (1966, G) |
|
|
| 19 |
The Lion in Winter (2002, Unrated) |
|
|
| 20 |
The General (1927, Unrated) |
|
|
| 21 |
The Graduate (1967, PG) |
|
|
| 22 |
Midnight Cowboy (1969, R) |
|
|
| 23 |
A Bridge Too Far (1977, PG) |
|
|
| 24 |
The Bridge on the River Kwai (1957, PG) |
|
|
| 25 |
Blade Runner (1982, R) |
|
|
| 26 |
The Third Man (1949, Unrated) |
|
|
| 27 |
Name of the Rose (2003, Unrated) |
|
|
| 28 |
Fiddler on the Roof (1971, G) |
|
|
| 29 |
All Quiet on the Western Front (1930) (1930, Unrated) |
|



