Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb695789277's Rating My Rating
1
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
2
City of God (2003,  R)
Click to Rate
3
The Shawshank Redemption (1994,  R)
Click to Rate
4
High Fidelity (2000,  R)
Click to Rate
5
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
6
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Click to Rate
7
Strange Brew (1983,  R)
Click to Rate
8
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
Click to Rate
9
The NeverEnding Story (1984,  PG)
Click to Rate
10
Coming to America (1988,  R)
Click to Rate
11
The Goonies (1985,  PG)
Click to Rate
12
American Psycho (2000,  R)
Click to Rate
13
Office Space (1999,  R)
Click to Rate
14
Serendipity (2001,  PG-13)
Click to Rate
15
Belle de jour (,  R)
Click to Rate
16
Say Anything... (1989,  PG-13)
Click to Rate
17
The Filth and the Fury - A Sex Pistols Film (,  R)
Click to Rate
18
Me and You and Everyone We Know (2005,  R)
Click to Rate
19
Requiem for a Dream (2000,  R)
Click to Rate
20
Mallrats (1995,  R)
Click to Rate
21
Zoolander (2001,  PG-13)
Click to Rate
22
Spaceballs (1987,  PG)
Click to Rate
23
Chocolat (2000,  PG-13)
Click to Rate
24
V for Vendetta (2006,  R)
Click to Rate
25
School of Rock (2003,  PG-13)
Click to Rate
26
Sixteen Candles (1984,  PG)
Click to Rate
27
Snatch. (2001,  R)
Click to Rate
28
The Breakfast Club (1985,  R)
Click to Rate
29
The Princess Bride (1987,  PG)
Click to Rate
30
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
Click to Rate
31
The Sound of Music (1965,  G)
Click to Rate
32
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
Click to Rate
33
Splendor in the Grass (1961,  Unrated)
Click to Rate
34
Amores Perros (2000,  R)
Click to Rate
35
Memento (2000,  R)
Click to Rate
36
Charade (1963,  G)
Click to Rate
37
Dogtown and Z-Boys (2001,  PG-13)
Click to Rate
38
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
39
Love Actually (2003,  R)
Click to Rate
40
Into the Wild (2007,  R)
Click to Rate
41
Juno (2007,  PG-13)
Click to Rate
42
Zeitgeist: The Movie (2007,  Unrated)
Click to Rate
43
Daft Punk's Electroma (2006,  Unrated)
Click to Rate
44
Once (2007,  R)
Click to Rate
45
I'm Not There (2007,  R)
Click to Rate
46
Velvet Goldmine (1998,  R)
Click to Rate
47
Laurel Canyon (2003,  R)
Click to Rate
48
Fargo (1996,  R)
Click to Rate
49
No Country for Old Men (2007,  R)
Click to Rate
50
The Big Lebowski (1998,  R)
Click to Rate
51
Almost Famous (2000,  R)
Click to Rate
52
Trainspotting (1996,  R)
Click to Rate
53
The Dark Knight (2008,  PG-13)
Click to Rate
54
Brokeback Mountain (2005,  R)
Click to Rate
55
Secretary (2002,  R)
Click to Rate
56
Life as a House (2001,  R)
Click to Rate
57
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
Click to Rate
58
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2005,  R)
Click to Rate
59
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
Click to Rate
60
Dead Poets Society (1989,  PG)