My Favorite Movies


  fb695929877's Rating My Rating
1
Aliens (1986,  R)
Aliens
This one has the BEST storyline, BEST special effects of its time, BEST looking vehicles (especially the Drop Ship) and the coolest actors! A true action/horror gem! The BEST in the series!
2
Chicago (2002,  PG-13)
Chicago
One of the best musicals made in the 21st Century (the other being "Hairspray" as of this writing)! Zellweger and Zeta-Jones shine (and Queen Latifah too)! The songs are well written and sweet to the ears!
3
Chocolat (2000,  PG-13)
4
Finding Nemo (2003,  G)
5
Hot Fuzz (2007,  R)
6
Shaun of the Dead (2004,  R)
7
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
8
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
My sister described me as "having seen god" when I came out of the cinema with her in the 70's after the movie! R2-D2 became my instant favorite character and I wished I was Luke (and so did most the boys then)! The one that started it all and made me a 'slave' to Star Wars collectibles!
9
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Well written and kept me on the edge of my seat throughout the whole movie! I also think that this one features the Millennium Falcon more than the other two movies! I was so taken with the spaceship that I ate, sleep and s#it hoping that I would own the toy vehicle (of which I did some twenty years later)! This one has all the action and suspense!
10
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Saw it 8 times (while playing truant from school) in the cinema when it first came out in 1983! Nuff' said!
11
Steel Magnolias (1989,  PG)
Steel Magnolias
This one has the most wittiest lines ever and 6 great stars! What else can I say? Never cease to have all my Kleenex replaced when they get too stale in their tissue boxes or holders - I just invite a bunch of friends over to watch this movie! My all-time favorite!
12
The Color Purple (1985,  PG-13)
The Color Purple
I first saw this movie when I was in college at 21. All of a sudden I felt tears on my cheeks and I NEVER cry at movies no matter how sad prior to watching this one! Danny Glover is an EXCELLENT actor and I really hated his character with a passion in this one but really adore him whenever he does comedy! That is what good acting is all about.
13
The Green Mile (1999,  R)
14
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
15
The Sound of Music (1965,  G)
16
When Harry Met Sally (1989,  R)
When Harry Met Sally
This was where I fell madly in love with Meg Ryan (or should it be "Sally Albright"?)! This one is still the best romantic comedy that came out in the 80's and the chemistry between Meg and Billy Crystal were made in heaven! The world-famous "Fake Orgasm" scene was actually improvised by Meg and wasn't a part of the original script! Absolutely wild!
17
X-Men (2000,  PG-13)
18
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
19
X2 (2003,  PG-13)
20
You've Got Mail (1998,  PG)
21
Young Frankenstein (1974,  PG)
22
The Wizard of Oz (1939,  G)
23
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
24
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
25
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
26
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
27
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
28
Madame Sousatzka (1988,  PG-13)
29
The Hours (2002,  PG-13)
30
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
31
The Jane Austen Book Club (2007,  PG-13)
32
On Golden Pond (1981,  PG)
33
Nine to Five (9 to 5) (1980,  PG)
34
Georgia Rule (2007,  R)
35
City of Angels (1998,  PG-13)
36
Hanging Up (2000,  PG-13)
37
The Purple Rose of Cairo (1985,  PG)
38
Alice (1990,  PG-13)
39
Hannah and Her Sisters (1986,  PG-13)
40
Hairspray (2007,  PG)
41
Like Water for Chocolate (Como agua para chocolate) (1992,  R)
42
Fiddler on the Roof (1971,  G)
43
All Over The Guy (2001,  R)
44
Saving Private Ryan (1998,  R)
45
The Polar Express (2004,  G)
46
Forrest Gump (1994,  PG-13)
47
Crimes of the Heart (1986,  PG-13)
48
Beaches (1988,  PG-13)
49
Wait Until Dark (1967,  Unrated)
50
Charade (1963,  G)
51
Funny Face (1957,  Unrated)
52
Without a Clue (1988,  PG)
53
Secondhand Lions (2003,  PG)
54
Moonstruck (1987,  PG)
55
Touch of Pink (2004,  R)
56
The King and I (1956,  G)
57
Anna and the King (2000,  PG-13)
58
The Heroic Trio (Dung fong saam hap) (1993,  R)
59
Supercop (Police Story 3) (Ging chaat goo si 3: Chiu kap ging chaat) (1992,  R)
60
The Legend (Fong Sai Yuk) (1993,  R)
61
Hu Du Men (Entrance of the P-Side) (1996,  Unrated)
62
He's a Woman, She's a Man (Gam chi yuk sip) (1994,  Unrated)
63
Once Upon a Time in China (1991,  R)
64
Once Upon a Time in China 4 (1993,  R)
65
Once Upon a Time in China 3 (Wong Fei Hung ji saam: Si wong jaang ba) (1993,  R)
66
Once Upon a Time in China 2 (1992,  R)
67
Yentl (1983,  PG)
68
How To Marry A Millionaire (1953,  Unrated)
69
Gentlemen Prefer Blondes (1953,  Unrated)
70
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
71
The Joy Luck Club (1993,  R)
72
Tuesdays with Morrie (1999,  Unrated)
73
The Love Letter (1999,  PG-13)
74
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
75
Star Trek Generations (1994,  PG)
76
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
77
Star Trek IV - The Voyage Home (1986,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments