My Favorite Movies


  fb696452207's Rating My Rating
1
The Longest Day (1962,  G)
Click to Rate
2
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
Click to Rate
3
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Click to Rate
4
Lord of the Flies (1990,  R)
Click to Rate
5
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
6
Oliver Twist (,  Unrated)
Click to Rate
7
Thelma & Louise (1991,  R)
Click to Rate
8
The Graduate (1967,  PG)
Click to Rate
9
The Lion King (1994,  G)
Click to Rate
10
The Lion King 2 - Simba's Pride (1998,  G)
Click to Rate
11
The Lion in Winter (,  Unrated)
Click to Rate
12
Gone With the Wind (1939,  G)
Click to Rate
13
Independence Day (1996,  PG-13)
Click to Rate
14
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Click to Rate
15
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
Click to Rate
16
King Arthur (2004,  PG-13)
Click to Rate
17
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
Click to Rate
18
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
Click to Rate
19
Men in Black (1997,  PG-13)
Click to Rate
20
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
Click to Rate
21
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
Click to Rate
22
Notting Hill (1999,  PG-13)
Click to Rate
23
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
Click to Rate
24
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
Click to Rate
25
Schindler's List (1993,  R)
Click to Rate
26
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
Click to Rate
27
The Exorcist (1973,  R)
Click to Rate
28
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
29
The Lord of the Rings (1978) (1978,  PG)
Click to Rate
30
The Matrix Reloaded (2003,  R)
Click to Rate
31
The Matrix (1999,  R)
Click to Rate
32
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
Click to Rate
33
The Pianist (2002,  R)
Click to Rate
34
The Sound of Music (1965,  G)
Click to Rate
35
The Wizard of Oz (1939,  G)
Click to Rate
36
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments