My Favorite Movies
| fb696896287's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pee-wee's Big Adventure (1985, PG) |
|
| 2 |
Motorama (1992, R) |
|
| 3 |
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968, PG-13) |
|
| 4 |
Big Trouble in Little China (1986, PG-13) |
|
| 5 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966, R) |
|
| 6 |
Da uomo a uomo (Death Rides A Horse) (As Man to Man) (1967, Unrated) |
|
| 7 |
Serenity (2005, PG-13) |
|
| 8 |
High Plains Drifter (1973, R)
I was reluctant for a while to watch this one as it's not really a "spaghetti" western. It's an American film and came a few years after the height of the spaghetti west. However, if anyone should be allowed to build off of that genre it's Clint. |
|
| 9 |
Manhattan (1979, R) |
|
| 10 |
The Darjeeling Limited (2007, R) |
|
| 11 |
The Man Who Knew Too Much (1956, PG) |
|
| 12 |
From Dusk Till Dawn (1996, R) |
|
| 13 |
Bad Education (La Mala educación) (2004, NC-17) |
|
| 14 |
Escape from New York (1981, R) |
|
| 15 |
Once Upon a Time in Mexico (2003, R) |
|
| 16 |
El Mariachi (1993, R) |
|
| 17 |
Gran Torino (2009, R) |
|
| 18 |
Swimming To Cambodia (2003, Unrated) |
|
| 19 |
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964, R) |
|
| 20 |
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) (1965, R) |
|
| 21 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 22 |
The Shining (1980, R) |
|
| 23 |
Rear Window (1954, PG) |
|
| 24 |
Family Plot (1976, PG) |
























