My Favorite Movies
| fb696943723's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Big Fish (2003, PG-13) |
|
| 2 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
| 3 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 4 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 5 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 6 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 7 |
Dances With Wolves (1990, PG-13) |
|
| 8 |
Dead Poets Society (1989, PG) |
|
| 9 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
| 10 |
Un singe en hiver (A Monkey in Winter) (It's Hot in Hell) (1962, Unrated) |
|
| 11 |
Walk the Line (2005, PG-13) |
|
| 12 |
Almost Famous (2000, R) |
|
| 13 |
Inspecteur Lavardin (1991, Unrated) |
|
| 14 |
Les Acteurs (Actors ) (2000, PG) |
|
| 15 |
La Vie et Rien d'Autre (Life and Nothing But) (1989, PG) |
|
| 16 |
Les Enfants du marais (The Children of the Marshland) (1999, Unrated) |
|
| 17 |
Le Premier Jour du Reste de ta Vie (The First Day of the Rest of Your Life) (2008, Unrated) |
















