My Favorite Movies


  fb697716161's Rating My Rating
1
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
2
The Party (1968,  PG)
3
The Apartment (1960,  Unrated)
4
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
5
Sideways (2004,  R)
6
A Shot in the Dark (1964,  PG)
7
Marty (1955,  Unrated)
8
S.O.B. (1981,  R)
9
Short Cuts (1993,  R)
10
Network (1976,  R)
11
Ghost World (2001,  R)
12
Hands on a Hard Body (1998,  PG)
13
Medium Cool (1969,  R)
14
Once (2007,  R)
15
Being There (1979,  PG)
16
Continental Divide (1981,  PG)
17
Blazing Saddles (1974,  R)
18
Nothing in Common (1986,  PG)
19
Swingers (1996,  R)
20
Leaving Las Vegas (1995,  R)
21
Chasing Amy (1997,  R)
22
Glengarry Glen Ross (1992,  R)
23
Lost In Translation (2003,  R)
24
Dogville (2003,  R)
25
La Battaglia di Algeri (The Battle of Algiers) (1967,  Unrated)
26
An American Werewolf in London (1981,  R)
27
The Best Years of Our Lives (1946,  Unrated)
28
The Westerner (1940,  Unrated)
29
High Noon (1952,  Unrated)
30
Election (1999,  R)
31
La Bestia uccide a sangue freddo (Slaughter Hotel) (1971,  R)
32
Little Children (2006,  R)
33
Lone Star (1996,  R)
34
Chisum (1970,  G)
35
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
36
Poltergeist (1982,  PG)
37
The Poseidon Adventure (1972,  PG)
38
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
39
Bonnie and Clyde (1967,  R)
40
The World According to Garp (1982,  R)
41
Somewhere in Time (1980,  PG)
42
Fargo (1996,  R)
43
Candy (1968,  R)
44
Salesman (1968,  Unrated)
45
The Cruise (1998,  PG-13)
46
Giant (1956,  G)
47
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
48
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)
49
The Breakfast Club (1985,  R)
50
Pennies From Heaven (1981,  R)
51
The Godfather (1972,  R)
52
The Last Picture Show (1971,  R)
53
Catch-22 (1970,  R)
54
Wrong Is Right (1982,  R)
55
Flirting With Disaster (1996,  R)
56
Pulp Fiction (1994,  R)
57
The Player (1992,  R)
58
Annie Hall (1977,  PG)
59
JFK (1991,  R)
60
Nixon (1995,  R)
61
Rain Man (1988,  R)
62
The Bad News Bears (1976,  PG)
63
Kiss Meets the Phantom of the Park (1978,  G)
64
Slacker (1991,  R)
65
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
66
Henry Fool (1998,  R)
67
The Daytrippers (1997,  R)
68
Next Stop Wonderland (1998,  R)
69
American Beauty (1999,  R)
70
Citizen Ruth (1996,  R)
71
The Elephant Man (1980,  PG)
72
History of the World -- Part I (1981,  R)
73
Stripes (1981,  R)
74
Caddyshack (1980,  R)
75
Little Darlings (1980,  R)
76
Arthur (1981,  PG)
77
Dragonslayer (1981,  PG)
78
Popeye (1980,  PG)
79
The Blues Brothers (1980,  R)
80
Noises Off... (1992,  PG-13)
81
Husbands and Wives (1992,  R)
82
Living in Oblivion (1995,  R)
83
Unforgiven (1992,  R)
84
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
85
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
86
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
87
Gremlins (1984,  PG)
88
Piranha (1978,  R)
89
Duel (1972,  PG)
90
Robin Hood (1973,  G)
91
Pufnstuf (1970,  G)
92
Scarface (1983,  R)
93
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
94
Ace in the Hole (The Big Carnival) (1951,  Unrated)
95
The Matchmaker (1997,  R)
96
Reality Bites (1993,  PG-13)
97
Punch-Drunk Love (2002,  R)
98
Boogie Nights (1997,  R)
99
The Proposition (2005,  R)
100
The King (2006,  R)
101
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
102
An Officer and a Gentleman (1982,  R)
103
Terms of Endearment (1983,  PG)
104
Broadcast News (1987,  R)
105
Good Morning, Vietnam (1987,  R)
106
The Manchurian Candidate (1962,  PG-13)
107
Advise and Consent (1962,  Unrated)
108
Lolita (1962,  Unrated)
109
Man of the Century (1999,  R)
110
The Day of the Locust (1975,  R)
111
Shampoo (1975,  R)
112
A Boy and His Dog (1975,  R)
113
Nashville (1975,  R)
114
Chinatown (1974,  R)
115
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
116
Cat People (1982,  R)
117
Clash of the Titans (1981,  PG)
118
Tootsie (1982,  PG)
119
The King of Comedy (1983,  PG)
120
Flashdance (1983,  R)
121
The Big Chill (1983,  R)
122
Frantic (1988,  R)
123
The Untouchables (1987,  R)
124
Miller's Crossing (1990,  R)
125
Career Opportunities (1991,  PG-13)
126
Heathers (1988,  R)
127
Grosse Pointe Blank (1997,  R)
128
True Romance (1993,  R)
129
Get Shorty (1995,  R)
130
Bullets Over Broadway (1994,  PG)
131
The Shawshank Redemption (1994,  R)
132
Dazed and Confused (1993,  R)
133
Office Space (1999,  R)
134
Audition (Ôdishon) (1999,  R)
135
The Glamorous Life of Sachiko Hanai (2003,  Unrated)
136
Buffalo 66 (1998,  R)
137
Selena (1997,  PG)
138
Wag the Dog (1997,  R)
139
Bulworth (1998,  R)
140
Return to Me (2000,  PG)
141
Monster's Ball (2001,  R)
142
Sling Blade (1997,  R)
143
Down with Love (2003,  PG-13)
144
School of Rock (2003,  PG-13)
School of Rock
Renewed my hope in family entertainment. Proof that great indie directors can match up with tired genres and make them live again.
145
Gangs of New York (2002,  R)
146
The Cooler (2003,  R)
147
Bobby (2006,  R)
148
Infamous (2006,  R)
149
Waiting for Guffman (1996,  R)
150
Best in Show (2000,  PG-13)
151
For Your Consideration (2006,  PG-13)
152
The Thing About My Folks (2005,  PG-13)
153
Learning Curve (1998,  Unrated)
154
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) (2005,  R)
155
The Dreamers (2004,  NC-17)
156
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
157
The Alley Cats (1966,  Unrated)
158
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
159
Smiles Of A Summer Night (1955,  Unrated)
160
On the Waterfront (1954,  Unrated)
161
From Here to Eternity (1953,  Unrated)
162
The Allnighter (1987,  PG-13)
163
Cross My Heart (1987,  R)
164
Watchmen (2009,  R)
165
Soldier Blue (1970,  R)
166
Bella (Beauty) (2006,  PG-13)
167
Shock Corridor (1963,  Unrated)
168
The Ninth Configuration (Twinkle, Twinkle, Killer Kane) (1980,  R)
169
Revolutionary Road (2008,  R)
170
Confessions of a Superhero (2007,  R)
171
Kabluey (2007,  PG-13)
172
In Search of a Midnight Kiss (2008,  Unrated)
173
The Jerk (1979,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments