My Favorite Movies


  fb697908774's Rating My Rating
1
Man on Wire (2008,  PG-13)
2
Barry Lyndon (1975,  PG)
3
A Woman Under the Influence (1975,  R)
4
Walkabout (1971,  R)
5
Punch-Drunk Love (2002,  R)
6
F for Fake (1974,  Unrated)
7
Local Hero (1983,  PG)
8
Breaking In (1989,  R)
9
The Long Goodbye (1973,  R)
10
Atlantic City (1980,  R)
11
The Killing (1956,  Unrated)
12
A Perfect World (1993,  PG-13)
13
The Straight Story (1999,  G)
14
Being There (1979,  PG)
15
The Last Detail (1973,  R)
16
Peeping Tom (1960,  Unrated)
17
Crumb (1995,  R)
18
The Iron Giant (1999,  PG)
19
Blue Collar (1978,  R)
20
Evil Dead 2 (1987,  R)
21
Two-Lane Blacktop (1971,  R)
22
All That Jazz (1979,  R)
23
Ms. 45 (1981,  R)
24
Malone (1987,  R)
25
Alice Doesn't Live Here Anymore (1974,  PG)
26
The King of Comedy (1983,  PG)
27
Pat Garrett & Billy the Kid (1973,  R)
28
Viridiana (1961,  R)
29
Love Streams (1984,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments