My Favorite Movies


  fb698143885's Rating My Rating
1
Apocalypse Now (1979,  R)
2
Black Cat, White Cat (,  R)
3
Le Feu follet (A Time to Live and a Time to Die) (The Fire Within) (1966,  Unrated)
4
Indagine su un Cittadino al di Sopra di Ogni Sospetto (Investigation of a Citizen Above Suspicion) (1970,  R)
5
Sacco and Vanzetti (2007,  Unrated)
6
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
7
Citizen Kane (1941,  PG)
8
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) (1972,  Unrated)
9
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
10
L' Année Dernière à Marienbad (Last Year at Marienbad) (1961,  Unrated)
11
City of Women (1981,  R)
12
Fantozzi (White Collar Blues) (1975,  Unrated)
13
Pulp Fiction (1994,  R)
14
Ro.Go.Pa.G. (RoGoPaG) (Let's Have a Brainwash) (1963,  Unrated)
15
The Deer Hunter (1978,  R)
16
Bianca (1984,  Unrated)
17
The Man Who Wasn't There (2001,  R)
18
Macbeth (1948,  Unrated)
19
Memento (2000,  R)
20
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
21
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
22
Le Charme Discret de la Bourgeoisie (The Discreet Charm Of The Bourgeoisie) (1972,  PG)
23
Underground (1995,  Unrated)
24
The Wild One (1954,  Unrated)
25
Trainspotting (1996,  R)
26
Duel (1972,  PG)
27
Jaws (1975,  PG)
28
L'albero degli Zoccoli (The Tree of Wooden Clogs) (1979,  Unrated)
29
Il Grido (The Cry) (1957,  Unrated)
30
Cul-de-Sac (1966,  Unrated)
31
Hamlet (1964,  Unrated)
32
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) (1979,  NC-17)
33
Les Maudits (The Damned) (1947,  R)
34
Berlin: Symphony of a Great City (Berlin: Die Sinfonie der Großstadt) (1927,  Unrated)
35
Johnny Got His Gun (1971,  PG)
36
L'Atalante (1934,  Unrated)
37
A Clockwork Orange (1971,  R)
38
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
39
Aprile (1998,  Unrated)
40
Palombella rossa (Red Wood Pigeon) (1989,  Unrated)
41
Miracolo a Milano (Miracle in Milan) (1951,  Unrated)
42
Braveheart (1995,  R)
43
Full Metal Jacket (1987,  R)
44
Deep Red (Profondo rosso) (The Hatchet Murders) (1975,  R)
45
Saw (2004,  R)
46
Rounders (1998,  R)
47
The Shining (1980,  R)
48
Rocky (1976,  PG)
49
The Matrix (1999,  R)
50
The Silence of the Lambs (1991,  R)
51
The Usual Suspects (1995,  R)
52
Psycho (1960,  R)
53
Amarcord (1974,  R)
54
Orchestra Rehearsal (1979,  Unrated)
55
Il Decameron (The Decameron) (1971,  Unrated)
56
Easy Rider (1969,  R)
57
8 1/2 (1963,  Unrated)
58
25th Hour (2002,  R)
59
The Big Lebowski (1998,  R)
60
Fargo (1996,  R)
61
Dersu Uzala (1975,  G)
62
La Grande Bouffe (Blow-Out) (Blow Out) (1973,  NC-17)
63
Monsieur Verdoux (1947,  Unrated)
64
Modern Times (1936,  Unrated)
65
Peeping Tom (1960,  Unrated)
66
Safety Last! (1923,  Unrated)
67
Touch of Evil (1958,  PG-13)
68
L' Âge d'Or (Age of Gold) (The Golden Age) (1979,  Unrated)
69
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) (1929,  Unrated)
70
La Voie lactée (The Milky Way) (1969,  PG)
71
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
72
Jungfrukällan (The Virgin Spring) (1960,  Unrated)
73
Lesser Evil (2006,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments