My Favorite Movies


  fb698792829's Rating My Rating
1
The Fugitive (1993,  PG-13)
2
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
3
Back to the Future (1985,  PG)
4
Coming to America (1988,  R)
5
The Constant Gardener (2005,  R)
6
Closer (2004,  R)
7
Almost Famous (2000,  R)
8
Clueless (1995,  PG-13)
9
Coach Carter (2005,  PG-13)
10
A League of Their Own (1992,  PG)
11
Aliens (1986,  R)
12
American Pie (1999,  R)
13
Batman (1989,  PG-13)
14
Big Fish (2003,  PG-13)
15
Caddyshack (1980,  R)
16
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
17
Forrest Gump (1994,  PG-13)
18
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
19
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
20
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
21
Platoon (1986,  R)
22
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
23
Rocky (1976,  PG)
24
Schindler's List (1993,  R)
25
Sixteen Candles (1984,  PG)
26
The Breakfast Club (1985,  R)
27
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
28
The Lost Boys (1987,  R)
29
Wayne's World (1992,  PG-13)
30
When Harry Met Sally (1989,  R)
31
The Cider House Rules (1999,  PG-13)
32
A Bronx Tale (1993,  R)
33
The Coca Cola Kid (1985,  R)
34
Apocalypse Now (1979,  R)
35
Back to the Future Part II (1989,  PG)
36
Back to the Future Part III (1990,  PG)
37
A Clockwork Orange (1971,  R)
38
Alien (1979,  R)
39
Armageddon (1998,  PG-13)
40
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
41
Big Daddy (1999,  PG-13)
42
Blade Runner (1982,  R)
43
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
44
Casino (1995,  R)
45
Cast Away (2000,  PG-13)
46
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
47
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
48
Dead Poets Society (1989,  PG)
49
Die Hard (1988,  R)
50
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
51
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
52
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
53
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
54
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
55
Friday Night Lights (2004,  PG-13)
56
Gladiator (2000,  R)
57
Good Will Hunting (1997,  R)
58
Grease (1978,  PG)
59
High Fidelity (2000,  R)
60
Home Alone (1990,  PG)
61
Jurassic Park (1993,  PG-13)
62
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
63
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
64
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
65
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
66
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
67
Office Space (1999,  R)
68
Predator (1987,  R)
69
Pretty Woman (1990,  R)
70
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
71
Pulp Fiction (1994,  R)
72
Rocky II (1979,  PG)
73
Rocky III (1982,  PG)
74
Rocky IV (1985,  PG)
75
School of Rock (2003,  PG-13)
76
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
77
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
78
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
79
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
80
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
81
The Break-Up (2006,  PG-13)
82
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
83
The Fifth Element (1997,  PG-13)
84
The Lake House (2006,  PG)
85
The Silence of the Lambs (1991,  R)
86
The Terminator (1984,  R)
87
The Usual Suspects (1995,  R)
88
There's Something About Mary (1998,  R)
89
Titanic (1997,  PG-13)
90
True Romance (1993,  R)
91
Vanilla Sky (2001,  R)
92
You've Got Mail (1998,  PG)
93
Youngblood (1986,  R)
94
Hoosiers (1989,  PG)
95
Slap Shot (1977,  R)
96
Blue Chips (1994,  PG-13)
97
Hooper (1978,  PG)
98
Hoop Dreams (1994,  PG-13)
99
Music Box (1990,  PG-13)
100
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
101
A Simple Plan (1998,  R)
102
Me & Michael (2006,  Unrated)
103
Speed (1994,  R)
104
Space Jam (1996,  PG)
105
The Crying Game (1992,  R)
106
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
107
Revenge of the Nerds (1984,  R)
108
The Insider (1999,  R)
109
The Aviator (2004,  PG-13)
110
Traffic (2000,  R)
111
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
112
Jerry Maguire (1996,  R)
113
Apollo 13 (1995,  PG)
114
Quiz Show (1994,  PG-13)
115
In the Name of the Father (1993,  R)
116
A Few Good Men (1992,  R)
117
Ghost (1990,  R)
118
Awakenings (1990,  PG-13)
119
Remember the Titans (2000,  PG)
120
Back to School (1986,  PG-13)
121
When a Man Loves a Woman (1994,  R)
122
Two Moon Junction (1988,  R)
123
Little Miss Sunshine (2006,  R)
124
Terms of Endearment (1983,  PG)
125
American Beauty (1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments