Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb698832931's Rating My Rating
1
Blade - Trinity (2004,  R)
Blade - Trinity
It's still Blade i.e. kind of dark, but it's also a fun action movie.
2
High School Musical (2006,  Unrated)
High School Musical
I really enjoyed it. The kids are modestly dressed for a change. the songs are fun and so are the characters. Only minus would be that when they are singing it's obviously been recorded in a studio first and then added in the movie.
3
Ice Age (2002,  PG)
4
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
5
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
6
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
7
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
8
Resident Evil (2002,  R)
9
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
10
Serenity (2005,  PG-13)
11
Shaun of the Dead (2004,  R)
12
The Fifth Element (1997,  PG-13)
13
The Incredibles (2004,  PG)
14
The Italian Job (2003,  PG-13)
15
The Princess Bride (1987,  PG)
16
The Silence of the Lambs (1991,  R)
17
Van Helsing (2004,  PG-13)
18
You've Got Mail (1998,  PG)
19
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
Totally loved it. It had all the jokes and humor in it that the last tv series had been lacking. see how many movie references you can spot.
20
Get Smart (2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments