My Favorite Movies


  fb698968127's Rating My Rating
1
Gone With the Wind (1939,  G)
2
M (1931,  Unrated)
3
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
4
His Girl Friday (1940,  Unrated)
5
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
6
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
7
Little Otik (2001,  Unrated)
8
Nashville (1975,  R)
9
The Last Waltz (1978,  R)
10
On the Waterfront (1954,  Unrated)
11
Le Roi de coeur (King Of Hearts) (1967,  Unrated)
12
F for Fake (1974,  Unrated)
13
The Philadelphia Story (1940,  Unrated)
14
Pépé le Moko (1941,  Unrated)
15
The Man Who Fell to Earth (1976,  R)
16
Don't Look Now (1973,  R)
17
Odd Man Out (1947,  Unrated)
18
The Third Man (1949,  Unrated)
19
McCabe & Mrs. Miller (1971,  R)
20
Citizen Kane (1941,  PG)
21
Rebecca (1940,  Unrated)
22
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005,  R)
23
Oldboy (2005,  R)
24
Yojimbo (1961,  Unrated)
25
Cabaret (1972,  PG)
26
The Best of Youth (La meglio gioventů) (2003,  R)
27
Respiro (2003,  PG-13)
28
Fargo (1996,  R)
29
Miller's Crossing (1990,  R)
30
No Country for Old Men (2007,  R)
31
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
32
Charade (1963,  G)
33
The Host (Gwoemul) (2007,  R)
34
Brick (2006,  R)
35
Bhowani Junction (1956,  Unrated)
36
The Night of the Iguana (1964,  Unrated)
37
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
38
Gilda (1946,  PG)
39
Don't Come Knocking (2006,  R)
40
Trainspotting (1996,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments