My Favorite Movies


  fb699700228's Rating My Rating
1
Swimming with Sharks (1995,  R)
2
The Murder of Mary Phagan (1988,  Unrated)
3
The Apartment (1960,  Unrated)
4
The Closet (Le Placard) (2001,  R)
5
La Vie en Rose (La Mome) (2007,  PG-13)
6
Yidl Mitn Fidl (1936,  Unrated)
7
Mamele (1938,  Unrated)
8
Fiddler on the Roof (1971,  G)
9
Come Blow Your Horn (1963,  Unrated)
10
Glengarry Glen Ross (1992,  R)
11
The Grass Harp (1996,  PG)
12
Cowboy (1958,  Unrated)
13
Nine to Five (9 to 5) (1980,  PG)
14
Cat Ballou (1965,  Unrated)
15
Klute (1971,  R)
16
Julia (1987,  PG)
17
Casanova (2005,  R)
18
The Man in the Iron Mask (1998,  PG-13)
19
Evelyn (2002,  PG)
20
The Jester (Der Purimshpiler) (1937,  Unrated)
21
A Brivele der Mamen (A Letter to Mother) (Little Letter to Mama) (The Eternal Song) (1939,  Unrated)
22
American Beauty (1999,  R)
23
Seven (Se7en) (1995,  R)
24
Fred Claus (2007,  PG)
25
L.A. Confidential (1997,  R)
26
Ordinary Decent Criminal (2000,  R)
27
Hopscotch (1980,  R)
28
Women In Love (1969,  R)
29
Sunday, Bloody Sunday (1971,  R)
30
A Touch of Class (1973,  PG)
31
House Calls (1978,  PG)
32
Marat/Sade (1967,  Unrated)
33
Beyond Therapy (1987,  R)
34
The Music Lovers (1971,  R)
35
All the President's Men (1976,  R)
36
The Devil's Own (1997,  R)
37
Comes a Horseman (1978,  PG)
38
Philadelphia (1993,  PG-13)
39
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
40
Something Wicked This Way Comes (1983,  PG)
41
A Thousand Acres (1997,  R)
42
A Boy and His Dog (1975,  R)
43
The Ballad of Cable Hogue (1970,  Unrated)
44
Long Day's Journey Into Night (1962,  Unrated)
45
A Thousand Clowns (1965,  Unrated)
46
Melvin and Howard (1980,  R)
47
The Night They Raided Minsky's (The Night They Invented Striptease) (1968,  PG-13)
48
Murders in the Rue Morgue (Edgar Allan Poe's Murders in the Rue Morgue) (1971,  PG-13)
49
Rear Window (1954,  PG)
50
Walk a Crooked Mile (1948,  G)
51
Phantom Lady (1944,  Unrated)
52
Road to Perdition (2002,  R)
53
Cool Hand Luke (1967,  Unrated)
54
The Sting (1973,  PG)
55
The Hudsucker Proxy (1994,  PG)
56
Slap Shot (1977,  R)
57
Cat on a Hot Tin Roof (1958,  Unrated)
58
The Hustler (1961,  Unrated)
59
Nobody's Fool (1994,  R)
60
Hud (1963,  Unrated)
61
Fort Apache, the Bronx (1981,  R)
62
Absence of Malice (1981,  PG)
63
Exodus (1960,  Unrated)
64
The Drowning Pool (1975,  PG)
65
Winning (1969,  PG)
66
WUSA (1970,  Unrated)
67
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
68
Miracle on 34th Street (1947,  Unrated)
69
The Searchers (1956,  Unrated)
70
The Great Race (1965,  Unrated)
71
Splendor in the Grass (1961,  Unrated)
72
Gypsy (1962,  Unrated)
73
This Property Is Condemned (1966,  Unrated)
74
Love with the Proper Stranger (1963,  Unrated)
75
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
76
Spellbound (1945,  Unrated)
77
Moby Dick (1956,  Unrated)
78
The Boys from Brazil (1978,  R)
79
Other People's Money (1991,  R)
80
Twelve O'Clock High (1949,  Unrated)
81
Gentleman's Agreement (1947,  Unrated)
82
Captain Newman, M.D. (1963,  Unrated)
83
The Paradine Case (1948,  Unrated)
84
Beloved Infidel (1959,  Unrated)
85
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
86
Patton (1970,  PG)
87
Anatomy of a Murder (1959,  R)
88
They Might Be Giants (2006,  G)
89
The Flim-Flam Man (One Born Every Minute) (1967,  Unrated)
90
The Yellow Rolls-Royce (1965,  Unrated)
91
Jane Eyre (1971,  Unrated)
92
The New Centurions (1972,  Unrated)
93
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World (1963,  G)
94
Judgment at Nuremberg (1961,  Unrated)
95
Bad Day at Black Rock (1955,  Unrated)
96
Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1941,  Unrated)
97
Inherit the Wind (1960,  PG)
98
The Seventh Cross (1944,  Unrated)
99
20,000 Years in Sing Sing (1932,  Unrated)
100
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
101
The Birdcage (1996,  R)
102
Frankie & Johnny (1991,  R)
103
The Godfather (1972,  R)
104
Donnie Brasco (1997,  R)
105
Heat (1995,  R)
106
Scent of a Woman (1992,  R)
107
Serpico (1973,  R)
108
Dog Day Afternoon (1975,  R)
109
Looking for Richard (1996,  PG-13)
110
The Panic in Needle Park (1971,  PG)
111
Author! Author! (1982,  PG)
112
Rain Man (1988,  R)
113
Good Morning, Vietnam (1987,  R)
114
Diner (1982,  R)
115
Avalon (1990,  PG)
116
Benny & Joon (1993,  PG)
117
The Mission (1986,  PG)
118
In Dreams (1998,  R)
119
Forbidden Territory: Stanley's Search for Livingstone (1997,  Unrated)
120
The Reader (2008,  R)
121
The Ref (1994,  R)
122
The Usual Suspects (1995,  R)
123
The Shipping News (2001,  R)
124
Casablanca (1943,  PG)
125
The Pledge (2001,  R)
126
Liberty Heights (1999,  R)
127
Stromboli (1950,  Unrated)
128
Ushpizin (2005,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments