Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb699866518's Rating My Rating
1
Bound (1996,  R)
2
The Princess Bride (1987,  PG)
3
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
4
Grease (1978,  PG)
5
Mean Girls (2004,  PG-13)
6
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
7
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
8
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
9
Pretty Woman (1990,  R)
10
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
11
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
12
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
13
The Matrix (1999,  R)
14
Transformers (2007,  PG-13)
15
Wedding Crashers (2005,  R)
16
Men in Black (1997,  PG-13)
17
Men in Black II (2002,  PG-13)
18
Batman Forever (1995,  PG-13)
19
Double Jeopardy (1999,  R)
20
U.S. Marshals (1997,  PG-13)
21
Space Cowboys (2000,  PG-13)
22
Volcano (1997,  PG-13)
23
Rules of Engagement (2000,  R)
24
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
25
Batman Begins (2005,  PG-13)
26
Evan Almighty (2007,  PG)
27
The Bucket List (2007,  PG-13)
28
Seven (Se7en) (1995,  R)
29
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
30
Deep Impact (1998,  PG-13)
31
Outbreak (1994,  R)
32
Kiss The Girls (1997,  R)
33
Driving Miss Daisy (1989,  PG)
34
10 Items or Less (2006,  R)
35
Eurotrip (2003,  R)
36
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
37
Showgirls (1995,  NC-17)
38
Cocktail (1988,  R)
39
Black and White (1999,  R)
40
Face/Off (1997,  R)
41
Scary Movie (2000,  R)
42
American Pie (1999,  R)
43
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
44
American Pie 2 (2001,  R)
45
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
46
Elizabeth: The Golden Age (2007,  PG-13)
47
The Dark Crystal (1982,  PG)
48
Much Ado About Nothing (1993,  PG-13)
49
The Taming of the Shrew (1967,  Unrated)
50
A Midsummer Night's Dream (1999,  PG-13)
51
Macbeth (1948,  Unrated)
52
The Ghost and Mrs. Muir (1947,  Unrated)
53
Charlie's Angels - Full Throttle (2003,  PG-13)
54
Ghost (1990,  R)
55
A Few Good Men (1992,  R)
56
G.I. Jane (1997,  R)
57
Indecent Proposal (1993,  R)
58
The Scarlet Letter (1995,  R)
59
The Seventh Sign (1988,  R)
60
The Butcher's Wife (1991,  PG-13)
61
St. Elmo's Fire (1985,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments