My Favorite Movies


  fb699945659's Rating My Rating
1
Pulp Fiction (1994,  R)
2
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
favourite!
3
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth)
people have always beat on me for my love of fantasy but this is fantastic with many other elements, definately worthy of enjoyment from everyone, i especially loved when the captain's mouth was sliced open...
4
The Devil's Rejects (2005,  R)
The Devil's Rejects
less elements of comedy in comparison the house of 1000 corpses but much more gore which is always a good thing in my books. i didn't think this could top it's prior but it certainly put up a good fight!
5
House of 1000 Corpses (2003,  R)
House of 1000 Corpses
we stumbled across this film completely by accident on one of our weekly trips to the blockbuster and thought it sounded so bad that it would be good. little did i know it would end up being one of my favourites and not at all what i expected. rob zombie at his best
6
Halloween (2007,  R)
Halloween
my favourite of all of the halloweens for sure, you know it's going to be good when it comes with the zombie name. i thought the back-story was really interesting and little michael was a fantastic actor.
7
Requiem for a Dream (2000,  R)
Requiem for a Dream
fucking amazing, favourite!
8
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
From Dusk Till Dawn
favourite
9
Ed Wood (1994,  R)
Ed Wood
i'm really not sure why i love this film so much, there isn't much of an organised plot which is usually something i despise but it's pretty hilarious and definately worth watching
10
Big Fish (2003,  PG-13)
Big Fish
wonderfully wierd. burton at his best
11
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
tom took it back from me, but i watched it every day!
12
Breathless (Ŕ bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
13
Ghost World (2001,  R)
Ghost World
thora birch is fantastic and made up for johansson pissing me off. this is definately one of those films that you can watch over and over for days on end and never get bored of it. man i love quirky.
14
A Mighty Wind (2003,  PG-13)
15
Live Flesh (Carne trémula) (1998,  R)
16
Kung Fu Hustle (2005,  R)
Kung Fu Hustle
hilarious
17
American Psycho (2000,  R)
American Psycho
favourtie!
18
Almost Famous (2000,  R)
19
8MM (1999,  R)
8MM
we all know how much i love a bit of cage. this is definately my favourite of his films. slightly dark in parts but with a perfect blend of humour,i've not shown this to anyone who didn't love it.
20
Hackers (1995,  PG-13)
21
Spun (2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments