My Favorite Movies


  fb700052093's Rating My Rating
1
The Outlaw Josey Wales (1976,  PG)
2
Forrest Gump (1994,  PG-13)
3
The Driver (1978,  R)
4
The Exorcist (1973,  R)
5
Nixon (1995,  R)
6
The Deer Hunter (1978,  R)
7
The Shining (1980,  R)
8
Chinatown (1974,  R)
9
Jeremiah Johnson (1972,  PG)
10
The Searchers (1956,  Unrated)
11
The Hunters (1958,  Unrated)
12
Sorcerer (1977,  PG)
13
Hell Drivers (Hard Drivers) (1957,  Unrated)
14
Zulu (1964,  Unrated)
15
The Italian Job (1969,  G)
16
Seraphim Falls (2007,  R)
17
The Living Daylights (1987,  PG)
18
Le Mans (1971,  G)
19
Grand Prix (1966,  Unrated)
20
Total Recall (1990,  R)
21
Battle of Britain (1969,  G)
22
The Dambusters Raid (2001,  Unrated)
23
D.O.A. (1988,  R)
24
The Dam Busters (1954,  Unrated)
25
The Battle of the River Plate (Pursuit of the Graf Spee) (1956,  Unrated)
26
Wyatt Earp (1994,  PG-13)
27
The Contender (2000,  R)
28
Frost/Nixon (2008,  R)
29
American Gangster (2007,  R)
30
Charlie Wilson's War (2007,  R)
31
Cast Away (2000,  PG-13)
32
State of Grace (1990,  R)
33
Tin Cup (1996,  R)
34
Message in a Bottle (1999,  PG-13)
35
The Longest Day (1962,  G)
36
Where Eagles Dare (1969,  PG)
37
Dirty Harry (1971,  R)
38
Kelly's Heroes (1970,  PG)
39
Pale Rider (1985,  R)
40
Proof of Life (2000,  R)
41
Point Break (1991,  R)
42
Excalibur (1981,  R)
43
Heartbreak Ridge (1986,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments