My Favorite Movies

  fb700566168's Rating My Rating
1
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
Click to Rate
2
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno) (2006,  R)
Click to Rate
3
Elephant (2003,  R)
Click to Rate
4
My Own Private Idaho (1991,  R)
Click to Rate
5
Baise-Moi (2000,  Unrated)
Click to Rate
6
Brokeback Mountain (2005,  R)
Click to Rate
7
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
8
Alien (1979,  R)
Click to Rate
9
Aliens (1986,  R)
Click to Rate
10
American Beauty (1999,  R)
Click to Rate
11
American History X (1998,  R)
Click to Rate
12
American Psycho (2000,  R)
Click to Rate
13
Blade Runner (1982,  R)
Click to Rate
14
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
Click to Rate
15
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
Click to Rate
16
Casino (1995,  R)
Click to Rate
17
Casino Royale (2006,  PG-13)
Click to Rate
18
Chocolat (2000,  PG-13)
Click to Rate
19
Donnie Darko (2001,  R)
Click to Rate
20
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
Click to Rate
21
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
22
Fantastic Four (2005,  PG-13)
Click to Rate
23
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
24
Final Destination (2000,  R)
Click to Rate
25
Final Destination 2 (2003,  R)
Click to Rate
26
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
27
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
28
Girl, Interrupted (1999,  R)
Click to Rate
29
High Fidelity (2000,  R)
Click to Rate
30
High School Musical (2006,  Unrated)
Click to Rate
31
I, Robot (2004,  PG-13)
Click to Rate
32
Independence Day (1996,  PG-13)
Click to Rate
33
Interview with the Vampire (1994,  R)
Click to Rate
34
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Click to Rate
35
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
36
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Click to Rate
37
Lost In Translation (2003,  R)
Click to Rate
38
Men in Black (1997,  PG-13)
Click to Rate
39
Men in Black II (2002,  PG-13)
Click to Rate
40
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
Click to Rate
41
Pitch Black (2000,  R)
Click to Rate
42
Predator (1987,  R)
Click to Rate
43
Platoon (1967,  R)
Click to Rate
44
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1997,  PG-13)
Click to Rate
45
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
46
Requiem for a Dream (2000,  R)
Click to Rate
47
Scream (1996,  R)
Click to Rate
48
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
Click to Rate
49
Spider-Man (2002,  PG-13)
Click to Rate
50
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Click to Rate
51
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Click to Rate
52
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Click to Rate
53
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Click to Rate
54
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
55
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
56
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
57
Superman Returns (2006,  PG-13)
Click to Rate
58
Taxi Driver (1976,  R)
Click to Rate
59
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
Click to Rate
60
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)