My Favorite Movies


  fb700791910's Rating My Rating
1
Mécaniques célestes (Celestial Clockwork) (1994,  Unrated)
2
Happy-Go-Lucky (2008,  R)
Happy-Go-Lucky
This is the formula for joyfully living life...a very good example to follow every day!
3
Once (2007,  R)
Once
Amazing story and amazing music!
4
The Matador (2005,  R)
5
The Darjeeling Limited (2007,  R)
The Darjeeling Limited
Too funny...life is a journey. Great soundtrack and Owen Wilson is amazing!
6
Adaptation (2002,  R)
7
I Heart Huckabees (2004,  R)
I Heart Huckabees
...aaah, the path to enlightenment vs. the Walmart mentality...the trip is more entertaining than arriving at the destination. A must see!
8
Meduzot (Jellyfish) (2008,  Unrated)
Meduzot (Jellyfish)
Here is an amazing movie about three women maneuvering through life.
Each person connects with another person--in spite of barriers created by their different cultures, languages, personal objectives and backgrounds--and end up connecting with themselves in order to overcome a painful experience in their past. Wow!
9
The Girl on the Bridge (La Fille sur le pont) (1999,  R)
10
Boca a boca (Boca a acob) (Mouth to Mouth) (1995,  R)
11
Out of Africa (1985,  PG)
Out of Africa
Love Karen Dinesen's stories...her life story is very inspiring!
12
Moonstruck (1987,  PG)
13
Much Ado About Nothing (1993,  PG-13)
14
The Usual Suspects (1995,  R)
15
Fight Club (1999,  R)
16
Mrs. Brown (1997,  PG)
17
Tombstone (1993,  R)
18
Pretty Woman (1990,  R)
19
Bride and Prejudice (2005,  PG-13)
Bride and Prejudice
Fun movie with catchy songs...
20
Mou gaan dou (Infernal Affairs) (2002,  R)
21
Wimbledon (2004,  PG-13)
22
Mostly Martha (Bella Martha) (2001,  PG)
23
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987,  PG-13)
24
The Hairdresser's Husband (1992,  R)
The Hairdresser's Husband
Complete joy! A pattern for life...
25
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
26
La Finestra di fronte (Facing Windows) (2004,  R)
La Finestra di fronte (Facing Windows)
What a wonderful movie. Giovanna causes a change in her life. After helping someone she doesn't know find their way home she gets to find her way a little closer to her "home" bringing her ideal life a little closer to her real life. It's five stars...
27
Elegy (2008,  R)
28
Nowhere in Africa (Nirgendwo in Afrika) (2001,  R)
29
Platinum Blonde (1931,  Unrated)
Platinum Blonde
What a quirky comedy...and pretty racy! Jean Harlow with those mesmerizing eyes and Loretta Young is gorgeous!
30
The Visitor (2008,  PG-13)
31
Sunshine Cleaning (2009,  R)
32
Matchstick Men (2003,  PG-13)
33
Face/Off (1997,  R)
34
Broken Arrow (1996,  R)
35
Lat sau san taam (Hard-Boiled) (1992,  R)
36
Lust, Caution (Se jie) (2007,  R)
37
Happy Together (1997,  Unrated)
38
Ashes of Time Redux (2008,  R)
39
2046 (2005,  R)
40
In This House of Brede (1975,  Unrated)
41
L' Homme du Train (The Man on the Train) (2002,  R)
42
The Reader (2008,  R)
43
Intimate Strangers (Confidences trop intimes) (2003,  R)
44
The Widow of Saint-Pierre (2000,  R)
45
The Dancer Upstairs (2002,  R)
46
Azumi (2003,  Unrated)
47
Summer (,  Unrated)
48
Miss Pettigrew Lives for a Day (2008,  PG-13)
49
Burn After Reading (2008,  R)
50
Laurel Canyon (2003,  R)
51
Lone Star (1996,  R)
52
Almost Famous (2000,  R)
53
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
54
Conte d'Automne (Autumn Tale) (1999,  PG)
55
Pulp Fiction (1994,  R)
56
The Shawshank Redemption (1994,  R)
57
V for Vendetta (2006,  R)
58
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
59
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
60
Jackie Brown (1997,  R)
61
Then She Found Me (2007,  R)
62
Pleasantville (1998,  PG-13)
63
I Spy (2002,  PG-13)
64
Gangster No. 1 (2000,  R)
65
Revolutionary Road (2008,  R)
66
Sense and Sensibility (1995,  PG)
67
The House of the Spirits (1994,  R)
68
The Last Samurai (2003,  R)
69
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
70
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
71
Girl From Rio (2001,  Unrated)
72
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
73
Yes (2005,  R)
74
Aeon Flux (2005,  PG-13)
75
Finding Nemo (2003,  G)
76
Human Traffic (2000,  R)
77
Career Girls (1997,  R)
78
The Page Turner (La Tourneuse de pages) (2006,  Unrated)
79
Gigantic (2009,  R)
80
Push (2009,  PG-13)
81
Broken Flowers (2005,  R)
82
Secretary (2002,  R)
83
Character (1998,  R)
84
The Barbarian Invasions (Les Invasions barbares) (2003,  R)
85
Ne le Dis à Personne (Tell No One) (2006,  Unrated)
86
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
87
Venus Beauty Institute (2000,  R)
88
Une liaison pornographique (An Affair of Love) (A Pornographic Affair) (1999,  R)
89
Inside Man (2006,  R)
90
Anna and the King (2000,  PG-13)
91
The Replacement Killers (1998,  R)
92
Life Is Sweet (1991,  R)
93
The Fifth Element (1997,  PG-13)
94
Léon (The Professional) (1994,  R)
95
French Kiss (1995,  PG-13)
96
Saving Grace (,  G)
97
The Piano (1993,  R)
98
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
99
Living Out Loud (1998,  R)
100
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
101
The Brothers Bloom (2009,  PG-13)
102
Nina's Tragedies (2005,  Unrated)
103
Warm Water Under A Red Bridge (2002,  Unrated)
104
Star Trek (2009,  PG-13)
105
Away We Go (2009,  R)
106
Everything is Illuminated (2005,  PG-13)
107
Vibrator (2003,  Unrated)
108
Vitus (2007,  PG)
109
Island Etude (Lian xi qu) (2006,  Unrated)
110
(500) Days of Summer (2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments