My Favorite Movies


  fb700978608's Rating My Rating
1
A Room for Romeo Brass (2000,  R)
2
Shôjo jigoku ichi kyû kyû kyû (Girl Hell 1999) (1999,  Unrated)
3
Rubber's Lover (1996,  Unrated)
4
Uzumaki (2002,  G)
5
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
6
Sleepy Hollow (1999,  R)
7
Teeth (2007,  R)
8
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
9
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring (2003,  R)
10
A Clockwork Orange (1971,  R)
11
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
12
Thank You For Smoking (2006,  R)
13
The Passion of the Christ (2004,  R)
14
Be Kind Rewind (2008,  PG-13)
15
4 Luni, 3 Saptamâni si 2 Zile (4 Months, 3 Weeks and 2 Days) (2007,  R)
16
Trainspotting (1996,  R)
17
Donnie Darko (2001,  R)
18
The History Boys (2006,  R)
19
Ghost World (2001,  R)
20
Rushmore (1998,  R)
21
Adam's Apples (Adams æbler) (2007,  R)
22
Party Monster (2003,  R)
23
Party Monster - The Shockumentary (1998,  Unrated)
24
Little Miss Sunshine (2006,  R)
25
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
26
Dark Corners (2006,  Unrated)
27
The Brown Bunny (2004,  Unrated)
28
Arizona Dream (1993,  R)
29
Hao da yi dui yang (Two Great Sheep) (2004,  Unrated)
30
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
31
Buffalo 66 (1998,  R)
32
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
33
The Cell (2000,  R)
34
The Silence of the Lambs (1991,  R)
35
Stalker (1979,  Unrated)
36
Zerkalo (The Mirror) (1975,  Unrated)
37
Luna Papa (Moon Father) (2000,  Unrated)
38
Samaria (Samaritan Girl) (2004,  R)
39
Kukushka (The Cuckoo) (2003,  PG-13)
40
Suicide Club (2002,  Unrated)
41
Juno (2007,  PG-13)
42
Peregon (Transit) (2006,  Unrated)
43
Volver (2006,  R)
44
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
45
Swimming Pool (2003,  R)
46
8 Women (8 Femmes) (2002,  R)
47
Boys Don't Cry (1999,  R)
48
Monster (2003,  R)
49
Criminal Lovers (2000,  Unrated)
50
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover (1989,  R)
51
American Beauty (1999,  R)
52
101 Reykjavík (2001,  Unrated)
53
The Virgin Suicides (2000,  R)
54
Cashback (2007,  R)
55
Adaptation (2002,  R)
56
Good Bye, Lenin (2004,  R)
57
Gruz 200 (Cargo 200) (Freight 200) (2007,  Unrated)
58
The Village (2004,  PG-13)
59
Caótica Ana (Chaotic Ana) (2007,  Unrated)
60
I Am Dina (2002,  Unrated)
61
Vidocq (Dark Portals: The Chronicles of Vidocq) (2001,  R)
62
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
63
Running With Scissors (2006,  R)
64
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) (2004,  R)
65
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
66
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
67
Trees Lounge (1996,  R)
68
Zhmurki (Dead Man's Bluff) (Blind Man's Bluff) (2005,  Unrated)
69
My Own Private Idaho (1991,  R)
70
Brokeback Mountain (2005,  R)
71
No Country for Old Men (2007,  R)
72
Zeitgeist: Addendum (2008,  Unrated)
73
Pulp Fiction (1994,  R)
74
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
75
The Island (Ostrov) (2007,  Unrated)
76
Mail Order Wife (2005,  R)
77
Kung Pow! Enter the Fist (2002,  PG-13)
78
Romance (1999,  R)
79
The Pervert's Guide to Cinema (2006,  Unrated)
80
Mulholland Drive (2001,  R)
81
The Piano Teacher (La Pianiste) (2001,  R)
82
Noi the Albino (Nói albínói) (2003,  PG-13)
83
Cry Baby (1990,  PG-13)
84
Solyaris (Solaris) (1976,  Unrated)
85
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
86
Oldboy (2005,  R)
87
Il conformista (The Conformist) (1970,  R)
88
Zizek! (2005,  Unrated)
89
Tian bian yi duo yun (The Wayward Cloud) (2005,  Unrated)
90
Festen (The Celebration) (1998,  R)
91
Antichrist (2009,  Unrated)
92
Rear Window (1954,  PG)
93
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments