My Favorite Movies


  fb701658632's Rating My Rating
1
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
2
The Hidden Fortress (1960,  Unrated)
3
Kurosawa: A Documentary on the Acclaimed Director (1951,  Unrated)
4
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
5
City of Women (1981,  R)
6
Magic of Fellini (2002,  Unrated)
7
La Strada (The Road) (1954,  PG)
8
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies (1995,  Unrated)
9
GoodFellas (1990,  R)
10
My Voyage to Italy (2001,  PG-13)
11
The Godfather (1972,  R)
12
The Godfather, Part II (1974,  R)
13
Miranda (1985,  Unrated)
14
Brève Traversée (Brief Crossing) (2002,  Unrated)
15
Henry & June (1990,  NC-17)
16
The Unbearable Lightness of Being (1988,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments