My Favorite Movies


  fb703458000's Rating My Rating
1
Withnail and I (1987,  R)
2
Billy Liar (1963,  Unrated)
3
A Taste of Honey (1961,  Unrated)
4
The Leather Boys (1964,  Unrated)
5
Jules and Jim (1962,  Unrated)
6
This Is England (2007,  Unrated)
7
The Boys (1962,  Unrated)
8
If.... (1968,  Unrated)
9
Wonder Boys (2000,  R)
10
The Graduate (1967,  PG)
11
Milk (2008,  R)
12
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
13
Roman Holiday (1953,  Unrated)
14
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)
Kiss Kiss, Bang Bang
A lot of nudity for no apparent reason, but still a good film.
15
Monkey Business (1952,  Unrated)
16
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
17
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
18
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
19
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
20
My Life With Morrissey (2003,  Unrated)
21
Morrissey: ¡Oye Esteban! (2000,  Unrated)
22
The Smiths: The Complete Picture (1992,  Unrated)
23
The Smiths: Still Ill (2006,  Unrated)
24
Cry Baby (1990,  PG-13)
25
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
26
Kramer vs. Kramer (1979,  PG)
27
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
28
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
29
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
30
Bedazzled (1967,  PG)
31
Rushmore (1998,  R)
32
Snow Cake (2006,  Unrated)
33
Donnie Brasco (1997,  R)
34
Serpico (1973,  R)
35
Buena Vista Social Club (1999,  G)
36
The Third Man (1949,  Unrated)
37
Critic's Choice (1963,  G)
38
I love Lucy (1953,  G)
39
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
40
Swimming with Sharks (1995,  R)
41
Tank Girl (1995,  R)
42
O Lucky Man! (1973,  R)
43
Devdas (2002,  Unrated)
44
The Breakfast Club (1985,  R)
The Breakfast Club
Surprisingly good. Although I can't stand the ending!
45
East of Eden (1955,  PG)
East of Eden
The best of his three.
46
Arsenic and Old Lace (1944,  Unrated)
47
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
48
The Seven Year Itch (1955,  Unrated)
49
Bus Stop (1956,  Unrated)
50
Rear Window (1954,  PG)
51
Parenthood (1989,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments