My Favorite Movies
| fb704210037's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
| 2 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 3 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
| 4 |
Chicago (2002, PG-13) |
|
| 5 |
Face/Off (1997, R) |
|
| 6 |
High School Musical (2006, Unrated) |
|
| 7 |
Save the Last Dance (2001, PG-13) |
|
| 8 |
The Godfather, Part III (1990, R) |
|
| 9 |
The Lake House (2006, PG) |
|
| 10 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 11 |
Vanilla Sky (2001, R) |
|
| 12 |
What a Girl Wants (2003, PG) |
|
| 13 |
Romeo + Juliet (1996, PG-13) |
|
| 14 |
You've Got Mail (1998, PG) |
|
| 15 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 16 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 17 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 18 |
Dhoom 2 (Dhoom:2) (2006, Unrated) |
|
| 19 |
Pink Floyd - The Wall (1982, R) |
|
| 20 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
| 21 |
14 Hours (2005, Unrated) |
|
| 22 |
When Love Begins (2008, Unrated) |
|
| 23 |
Love Comes Lately (2008, Unrated) |
|
| 24 |
Kiss Me Deadly: A Jacob Keane Assignment (2008, R) |
|
| 25 |
I Hate Valentine's Day (2009, PG-13) |
|
| 26 |
Jumper (2008, PG-13) |
|
| 27 |
Shut Up and Shoot Me (2008, Unrated) |
|
| 28 |
You Won't Miss Me (2009, Unrated) |
|
| 29 |
Me and You and Everyone We Know (2005, R) |
|
| 30 |
Catch Me If You Can (2002, PG-13) |
|
| 31 |
The Beach (2000, R) |
|
| 32 |
Dirty Love (2005, R) |
|
| 33 |
Baabul (2006, Unrated) |
|
| 34 |
Kabhi Khushi Kabhie Gham (2001, PG) |
|
| 35 |
Main Hoon Na (2004, G) |
|
| 36 |
Scarface (1983, R) |
|
| 37 |
I See You (2006, Unrated) |
|
| 38 |
Mohabbatein (2000, Unrated) |
|
| 39 |
Kuch Kuch Hota Hai (1998, Unrated) |
|
| 40 |
Ratatouille (2007, G) |
|
| 41 |
The Departed (2006, R) |
|
| 42 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 43 |
Fight Club: Members Only (2006, Unrated) |











































