My Favorite Movies


  fb705858100's Rating My Rating
1
Apocalypse Now (1979,  R)
2
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
3
Babel (2006,  R)
4
Big Fish (2003,  PG-13)
5
Con Air (1997,  R)
6
Crash (2004,  R)
7
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
8
Gone With the Wind (1939,  G)
9
Juno (2007,  PG-13)
10
Little Miss Sunshine (2006,  R)
11
Lost In Translation (2003,  R)
12
Memento (2000,  R)
13
Minority Report (2002,  PG-13)
14
Monsters, Inc. (2001,  G)
15
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
16
The Goonies (1985,  PG)
17
The Green Mile (1999,  R)
18
The Matrix (1999,  R)
19
The Ring (2002,  PG-13)
20
The Silence of the Lambs (1991,  R)
21
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
22
The Sound of Music (1965,  G)
23
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
24
The Wizard of Oz (1939,  G)
25
Walk the Line (2005,  PG-13)
26
Life Is Sweet (1991,  R)
27
Lars and the Real Girl (2007,  PG-13)
28
The Island on Bird Street (1997,  PG-13)
29
King's Game (Kongekabale) (2004,  Unrated)
30
Valgaften, (Election Night ) (1999,  PG)
31
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments