My Favorite Movies


  fb706466908's Rating My Rating
1
The Three Musketeers (1993,  PG)
2
Flatliners (1990,  R)
3
Pay It Forward (2000,  PG-13)
4
Legends of the Fall (1994,  R)
5
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
6
Gladiator (2000,  R)
7
The Aviator (2004,  PG-13)
8
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
9
Maverick (1994,  PG)
10
The Mexican (2001,  R)
11
Wild Wild West (1999,  PG-13)
12
The Last of the Mohicans (1992,  R)
13
Point Break (1991,  R)
14
Secret Window (2004,  PG-13)
15
Sleepy Hollow (1999,  R)
16
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
17
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
18
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
19
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
20
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
21
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
22
Kuffs (1992,  PG-13)
23
Enemy of the State (1998,  R)
24
We Were Soldiers (2002,  R)
25
King Arthur (2004,  PG-13)
26
The Lost Boys (1987,  R)
27
Shrek (2001,  PG)
28
Braveheart (1995,  R)
29
Finding Nemo (2003,  G)
30
Fight Club (1999,  R)
31
The Notebook (2004,  PG-13)
32
The Four Feathers (2002,  PG-13)
33
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
34
The Dark Knight (2008,  PG-13)
35
Brokeback Mountain (2005,  R)
36
The Patriot (2000,  R)
37
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
38
The Brothers Grimm (2005,  PG-13)
39
Casanova (2005,  R)
40
Lords of Dogtown (2005,  PG-13)
41
I'm Not There (2007,  R)
42
Monster's Ball (2001,  R)
43
Ned Kelly (2004,  R)
44
Candy (2006,  R)
45
The Order (The Sin Eater) (2003,  R)
46
Two Hands (1999,  R)
47
Blackrock (Black Rock) (1997,  Unrated)
48
Beaches (1988,  PG-13)
49
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
50
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
51
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
52
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
53
Shantaram (2008,  Unrated)
54
Finding Neverland (2004,  PG)
55
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
56
Blow (2001,  R)
57
Chocolat (2000,  PG-13)
58
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
59
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
60
Platoon (1986,  R)
61
From Hell (2001,  R)
62
Cry Baby (1990,  PG-13)
63
Donnie Brasco (1997,  R)
64
Public Enemies (2009,  R)
65
When the Road Bends...tales of a Gypsy Caravan (2007,  Unrated)
66
Cannes Man (1995,  R)
67
The Source (1999,  Unrated)
68
Private Resort (1985,  R)
69
Joe Strummer: The Future Is Unwritten (2007,  Unrated)
70
Lost in La Mancha (2003,  R)
71
Before Night Falls (2000,  R)
72
The Man Who Cried (2000,  R)
73
Arizona Dream (1993,  R)
74
The Brave (1997,  Unrated)
75
Dead Man (1995,  R)
76
Nick of Time (1995,  R)
77
The Astronaut's Wife (1999,  R)
78
Ed Wood (1994,  R)
79
Don Juan DeMarco (1994,  PG-13)
80
Seven Pounds (2008,  PG-13)
81
Hitch (2005,  PG-13)
82
Hancock (2008,  PG-13)
83
I Am Legend (2007,  PG-13)
84
I, Robot (2004,  PG-13)
85
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
86
Men in Black (1997,  PG-13)
87
Independence Day (1996,  PG-13)
88
Six Degrees of Separation (1993,  R)
89
Call + Response (2008,  PG-13)
90
Double Jeopardy (1999,  R)
91
High Crimes (2002,  PG-13)
92
Where the Heart Is (2000,  PG-13)
93
Kiss The Girls (1997,  R)
94
Twisted (2004,  R)
95
De-Lovely (2004,  PG-13)
96
Eye of the Beholder (2000,  R)
97
Someone Like You (2001,  PG-13)
98
Frida (2002,  R)
99
Normal Life (1996,  R)
100
Helen (2009,  Unrated)
101
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
102
The Others (2001,  PG-13)
103
The Interpreter (2005,  PG-13)
104
Cold Mountain (2003,  R)
105
Dogville (2003,  R)
106
Dead Calm (1989,  R)
107
Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus (2006,  R)
108
The Portrait of a Lady (1996,  PG-13)
109
My Life (1993,  PG-13)
110
To Die For (1995,  R)
111
Sin City (2005,  R)
112
The Departed (2006,  R)
113
Ghost (1990,  R)
114
Indecent Proposal (1993,  R)
115
Mortal Thoughts (1991,  R)
116
About Last Night... (1986,  R)
117
The Juror (1996,  R)
118
If These Walls Could Talk (1996,  R)
119
Striptease (1996,  R)
120
G.I. Jane (1997,  R)
121
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
122
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
123
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
124
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
125
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
126
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
127
Troy (2004,  R)
128
Burn After Reading (2008,  R)
129
Seven (Se7en) (1995,  R)
130
Interview with the Vampire (1994,  R)
131
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
132
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
133
Sleepers (1996,  R)
134
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007,  R)
135
Seven Years in Tibet (1997,  PG-13)
136
Confessions of a Dangerous Mind (2002,  R)
137
The Devil's Own (1997,  R)
138
Too Young to Die (1990,  R)
139
Babel (2006,  R)
140
The Great Race (1965,  Unrated)
141
Splendor in the Grass (1961,  Unrated)
142
Gypsy (1962,  Unrated)
143
The Green Mile (1999,  R)
144
Charlie Wilson's War (2007,  R)
145
Philadelphia (1993,  PG-13)
146
Radio Flyer (1992,  PG-13)
147
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
148
The Polar Express (2004,  G)
149
The Terminal (2004,  PG-13)
150
A League of Their Own (1992,  PG)
151
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
152
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
153
Bangkok Dangerous (2008,  R)
154
Face/Off (1997,  R)
155
Matchstick Men (2003,  PG-13)
156
Raising Arizona (1987,  PG-13)
157
It Could Happen to You (1994,  PG)
158
The Family Man (2000,  PG-13)
159
City of Angels (1998,  PG-13)
160
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
161
Field of Dreams (1989,  PG)
162
A Perfect World (1993,  PG-13)
163
Wyatt Earp (1994,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments