My Favorite Movies


  fb706933938's Rating My Rating
1
Control (2007,  R)
Control
Joy Division fans will fall in love with this film. People who havn't or don't really listen to Joy Division will also enjoy this emotional biopic as well. In this movie we are beautifully shown how the "Atmosphere" of Ian Curtis's life and the "Disorder" caused "Love to tear him apart."
2
V for Vendetta (2006,  R)
3
Gandhi (1982,  PG)
4
Kannathil Muthamittal (A Peck on the Cheek) (2002,  Unrated)
Kannathil Muthamittal (A Peck on the Cheek)
A good movie with a good story that helps to introduce people to the conflict in Sri Lanka and how it has affected many people's lives. I loved the comedic relief in here as well the actor who plays Amudha. She was a cute and feisty little girl :)
5
My Daughter the Terrorist (2007,  Unrated)
6
Dead Poets Society (1989,  PG)
7
Alien (1979,  R)
8
A Clockwork Orange (1971,  R)
A Clockwork Orange
A lot of good sadistic comedy with serious underlying messages.
9
There Will Be Blood (2007,  R)
10
Apocalypse Now (1979,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments