My Favorite Movies


  fb706967297's Rating My Rating
1
Cuisine et dépendances (Kitchen with Apartment) (1993,  Unrated)
2
Un Air de Famille (,  Unrated)
3
Le Gout Des Autres (The Taste of Others) (It Takes All Kinds) (2000,  R)
4
Comme une Image (Look at Me) (Like an Image) (2005,  PG-13)
5
Parlez-moi de la pluie (Let it Rain) (2009,  Unrated)
6
Etz Limon (Lemon Tree) (2009,  Unrated)
7
The Band's Visit (Bikur Ha-Tizmoret) (2008,  PG-13)
8
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
9
Rien sur Robert (Nothing About Robert) (1999,  Unrated)
10
Guca! (2006,  Unrated)
11
Les Patriotes (The Patriots) (1994,  Unrated)
12
Kadosh (2000,  Unrated)
13
Dernier maquis (Adhen) (2008,  Unrated)
14
Cord (Hide and Seek) (2000,  R)
15
Kikujiro (2000,  PG-13)
16
Little Miss Sunshine (2006,  R)
17
Dead Poets Society (1989,  PG)
18
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
19
Pulp Fiction (1994,  R)
20
Schindler's List (1993,  R)
21
The Lion King (1994,  G)
22
The Pacifier (2005,  PG)
23
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
24
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
25
Bienvenue Chez les Ch'tis (Welcome to the Land of Shtis) (Welcome to the Sticks) (2008,  Unrated)
26
Venus Beauty Institute (2000,  R)
27
Thelma & Louise (1991,  R)
28
La Crise (The Crisis) (Crisis-Go-'Round) (1992,  Unrated)
29
Pédale douce (1996,  Unrated)
30
The Valet (La Doublure) (2007,  PG-13)
31
Bagdad Cafe (1988,  PG)
32
Mensonges et trahisons et plus si affinités... (2004,  Unrated)
33
Leur morale... et la nôtre (2008,  Unrated)
34
Rois et Reine (Kings and Queen) (2005,  Unrated)
35
Enemy of the State (1998,  R)
36
The Eighth Day (Le Huitième jour) (1997,  Unrated)
37
Se souvenir des belles choses (Beautiful Memories) (2003,  Unrated)
38
The Dinner Game (Le Dîner de cons) (1999,  PG-13)
39
Le Maître de Musique (The Music Teacher) (1989,  PG)
40
Lorna's Silence (Silence de Lorna, Le) (,  Unrated)
41
Les Tontons Flingeurs (Crooks in Clover) (Monsieur Gangster) (1963,  Unrated)
42
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
43
8 Women (8 Femmes) (2002,  R)
44
Prete-moi ta main (I Do: How to Get Married and Stay Single) (1991,  Unrated)
45
Read My Lips (Sur mes lèvres) (2002,  R)
46
He Loves Me, He Loves Me Not (À la folie... pas du tout) (2002,  PG-13)
47
Hero (2004,  PG-13)
48
Apres Vous (After You) (2003,  R)
49
Un Baiser s'il vous plaît (Shall We Kiss?) (2009,  Unrated)
50
The Girl on the Bridge (La Fille sur le pont) (1999,  R)
51
Nathalie (2003,  Unrated)
52
Le Petit Lieutenant (2006,  Unrated)
53
Le Retour de Martin Guerre (The Return of Martin Guerre) (1982,  Unrated)
54
Quatre étoiles (2006,  Unrated)
55
Les Enfants du marais (The Children of the Marshland) (1999,  Unrated)
56
Dialogue avec mon jardinier (Conversations with My Gardener) (2007,  Unrated)
57
The Closet (Le Placard) (2001,  R)
58
Goodbye, Children (Au Revoir Les Enfants) (1987,  PG)
59
Tais-Toi (2004,  Unrated)
60
The Pelican Brief (1993,  PG-13)
61
Erin Brockovich (2000,  R)
62
Conspiracy Theory (1997,  R)
63
The Terminal (2004,  PG-13)
64
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
65
Cube (1998,  R)
66
Papa (2005,  Unrated)
67
Payback (1999,  R)
68
Subway (1985,  R)
69
Unforgiven (1992,  R)
70
Danse avec lui (Dance with Him) (2007,  Unrated)
71
Tau ming chong (Warlords) (2007,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments