My Favorite Movies


  fb707307363's Rating My Rating
1
Finding Nemo (2003,  G)
2
Mean Girls (2004,  PG-13)
3
Wedding Crashers (2005,  R)
4
American Pie (1999,  R)
5
American Pie 2 (2001,  R)
6
American Pie Presents - Band Camp (2005,  R)
7
American Pie 5: The Naked Mile (2006,  R)
8
American Pie Presents: Beta House (2007,  R)
9
Bring It On (2000,  PG-13)
10
Bring It On Again (2004,  PG-13)
11
Bring It On: All or Nothing (2006,  PG-13)
12
Bring It On: In It to Win It (2007,  PG-13)
13
Bring It On: Fight to the Finish (2009,  PG-13)
14
The Incredibles (2004,  PG)
15
A Cinderella Story (2004,  PG)
16
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
17
Titanic (1997,  PG-13)
18
Braveheart (1995,  R)
19
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
20
The Longest Yard (2005,  PG-13)
21
School of Rock (2003,  PG-13)
22
50 First Dates (2004,  PG-13)
23
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
24
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
25
Fast and Furious (2009,  PG-13)
26
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
27
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
28
Cheaper by the Dozen 2 (2005,  PG)
29
Step Up (2006,  PG-13)
30
Step Up 2 the Streets (2008,  PG-13)
31
Boat Trip (2003,  R)
32
Eurotrip (2003,  R)
33
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
34
San wa (The Myth) (2005,  Unrated)
35
Chi Bi (Red Cliff) (2009,  R)
36
Chi Bi: Xia - Jue zhan tian xia (Red Cliff II) (2009,  Unrated)
37
Saam gwok dzi gin lung se gap (Three Kingdoms: Resurrection of the Dragon) (2008,  Unrated)
38
Kong saan mei yan (An Empress and the Warriors) (The Kingdom and the Beauty) (2008,  R)
39
Ip Man (Yip Man) (2008,  Unrated)
40
Gu huo zi: Zhi ren zai jiang hu (Young and Dangerous) (1996,  Unrated)
41
Goo waak jai 2: Ji maang lung gwoh gong (Young and Dangerous 2) (1996,  Unrated)
42
Sheng zhe wei wang (Young and Dangerous Part 6) (Born to Be King) (2000,  Unrated)
43
Gu huo zi 3: Zhi zhi shou zhe tian (Young and Dangerous 3) (1996,  Unrated)
44
98 goo waak chai ji lung chang foo dau (Young and Dangerous V) (1998,  Unrated)
45
San goo waak chai ji siu nin gik dau pin (Young & Dangerous: The Prequel) (1998,  Unrated)
46
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
47
Pretty Woman (1990,  R)
48
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
49
17 Again (2009,  PG-13)
50
Bicentennial Man (1999,  PG)
51
Monsters, Inc. (2001,  G)
52
Road Trip (2000,  R)
53
College Road Trip (2008,  G)
54
Duo Shuai (Fatal Move) (2008,  Unrated)
55
Accepted (2006,  PG-13)
56
The Girl Next Door (2004,  R)
57
Hero (2004,  PG-13)
58
New Police Story (San ging chaat goo si) (2006,  R)
59
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
60
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous (2005,  PG-13)
61
Demolition Man (1993,  R)
62
Practical Magic (1998,  PG-13)
63
Stepmom (1998,  PG-13)
64
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
65
Maid in Manhattan (2002,  PG-13)
66
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
67
Enough (2002,  PG-13)
68
Shall We Dance (2004,  PG-13)
69
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
70
Duplex (Our House) (2003,  PG-13)
71
Bad Girls (1994,  R)
72
Freaky Friday (2003,  PG)
73
The Parent Trap (1998,  PG)
74
Just My Luck (2006,  PG-13)
75
Click (2006,  PG-13)
76
There's Something About Mary (1998,  R)
77
Meet the Parents (2000,  PG-13)
78
Along Came Polly (2004,  PG-13)
79
Independence Day (1996,  PG-13)
80
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
81
Selena (1997,  PG)
82
Qian bu gou yong, (Money No Enough) (1998,  Unrated)
83
Qian bu gou yong 2 (Money Not Enough 2) (2008,  Unrated)
84
I Not Stupid Too (Xiaohai bu ben 2) (2002,  Unrated)
85
Xiaohai bu ben (I Not Stupid) (2002,  Unrated)
86
Jopog Manura, (My Wife is a Gangster) (2001,  Unrated)
87
Jopog manura 3 (My Wife Is a Gangster 3) (2006,  Unrated)
88
Jopog manura 2: Dolaon jeonseol (My Wife Is a Gangster 2) (2003,  Unrated)
89
The Iron Ladies (Satree lek) (2001,  Unrated)
90
The Iron Ladies 2 (Satree lek 2) (2004,  Unrated)
91
I Do, I Do (,  Unrated)
92
Lao shi jia lao da (Ah Long Pte Ltd) (2008,  Unrated)
93
Just Follow Law: Wo zai zheng fu bu men de ri zi (2007,  Unrated)
94
Ong Bak 2 (2009,  R)
95
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) (2005,  R)
96
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) (2005,  R)
97
Chocolate (2008,  R)
98
Hard Gun (1996,  Unrated)
99
Nan er ben se (Invisible Target) (2008,  R)
100
Dao huo xian (City Without Mercy) (Flash Point) (Fuse) (The Signal) (2007,  R)
101
The Towering Inferno (1974,  PG)
102
Dante's Peak (1997,  PG-13)
103
Love Actually (2003,  R)
104
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
105
Wild Hogs (2007,  PG-13)
106
Marksman (2005,  R)
107
The Detonator (2006,  R)
108
Sun cheung sau (Godly Gunslingers) (The Sniper) (2009,  Unrated)
109
Sniper (1993,  R)
110
Sniper 2 (2003,  R)
111
Sniper 3 (2004,  R)
112
Shooter (2007,  R)
113
Aces (2006,  Unrated)
114
21 (2008,  PG-13)
115
Daddy Day Care (2003,  PG)
116
Are We There Yet? (2005,  PG)
117
Anger Management (2003,  PG-13)
118
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007,  PG-13)
119
Reign Over Me (2007,  R)
120
Seven Pounds (2008,  PG-13)
121
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
122
Hu die (Butterfly) (2004,  Unrated)
123
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
124
Stealth (2005,  PG-13)
125
Yat kor ho ba ba (Run Papa Run) (2008,  Unrated)
126
Dei gau tin cheung (Forever and Ever) (2001,  Unrated)
127
Kingdom of the Mob (2000,  Unrated)
128
Asoka (2001,  R)
129
Kuch Kuch Hota Hai (1998,  Unrated)
130
Hum Tumhare Hain Sanam (2002,  Unrated)
131
Maine Pyar Kiya (I Fell In Love) (When Love Calls) (1989,  Unrated)
132
Straight From the Heart (Hum Dil De Chuke Sanam) (1999,  Unrated)
133
Chori Chori Chupke Chupke (2001,  Unrated)
134
Kal Ho Naa Ho (2003,  Unrated)
135
Kabhi Khushi Kabhie Gham (2001,  PG)
136
Om Shanti Om (2007,  Unrated)
137
Don (2006,  Unrated)
138
Devdas (2002,  Unrated)
139
Main Hoon Na (2004,  G)
140
Veer Zaara (Veer-Zaara) (2004,  Unrated)
141
Mohabbatein (2000,  Unrated)
142
Har Dil Jo Pyar Karega (2000,  Unrated)
143
Bride and Prejudice (2005,  PG-13)
144
Provoked (2007,  PG-13)
145
Heroes (2008,  R)
146
Koi... Mil Gaya (I Found Someone) (2003,  G)
147
Cow Belles (2006,  G)
148
Garfield - The Movie (2004,  PG)
149
Year One (2009,  PG-13)
150
Van Wilder: Freshman Year (2009,  R)
151
National Lampoon Presents: One, Two, Many (2008,  R)
152
Employee of the Month (2006,  PG-13)
153
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
154
Ghost (1990,  R)
155
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
156
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
157
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
158
Over Her Dead Body (2008,  PG-13)
159
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
160
Sister Act (1992,  PG)
161
Flushed Away (2006,  PG)
162
Lung fu moon (Dragon Tiger Gate) (2006,  Unrated)
163
Road Trip: Beer Pong (2009,  R)
164
G.I. Joe: Rise of Cobra (2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments