My Favorite Movies


  fb707535446's Rating My Rating
1
Roma (Fellini's Roma) (1972,  Unrated)
2
8 1/2 (1963,  Unrated)
3
La Strada (The Road) (1954,  PG)
4
Le Fantôme de la Liberté (The Phantom of Liberty) (The Specter of Freedom) (1974,  R)
5
Il deserto rosso (Red Desert) (1964,  Unrated)
6
Taxi Driver (1976,  R)
7
Dodesukaden (Clickety-Clack) (1970,  Unrated)
8
Sayat Nova (Color of Pomegranates) (1980,  Unrated)
9
Die Ehe der Maria Braun (The Marriage of Maria Braun) (1979,  R)
10
Lola (1981,  Unrated)
11
Die Sehnsucht der Veronika Voss (Veronika Voss) (1982,  Unrated)
12
3 Women (1977,  PG)
13
L'Eclisse (1962,  Unrated)
14
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) (2007,  PG-13)
15
Sophie's Choice (1982,  R)
16
Europa (Zentropa) (1991,  R)
17
Intervista (1984,  Unrated)
18
Time of the Gypsies (Dom za vesanje) (1988,  R)
19
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
20
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
21
Il Decameron (The Decameron) (1971,  R)
22
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) (1956,  PG)
23
Viridiana (1961,  R)
24
Pulp Fiction (1994,  R)
25
Apocalypse Now (1979,  R)
26
Trois vies & une seule mort (Three Lives and Only One Death) (1996,  Unrated)
27
The Saddest Music in the World (2004,  R)
28
Lost Highway (1997,  R)
29
4 Luni, 3 Saptamâni si 2 Zile (4 Months, 3 Weeks and 2 Days) (2007,  R)
30
Otac na Sluzbenom Putu (When Father Was Away on Business) (1985,  R)
31
Happiness (1998,  Unrated)
32
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
33
Belle Epoque (The Age of Beauty) (1992,  R)
34
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
35
Franklyn (2008,  R)
36
Riding Alone for Thousands of Miles (2006,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments