My Favorite Movies


  fb707928868's Rating My Rating
1
Where Eagles Dare (1969,  PG)
2
Castle Keep (1969,  R)
3
A Bridge Too Far (1977,  PG)
4
Kelly's Heroes (1970,  PG)
5
The Dirty Dozen (1967,  Unrated)
6
The Sand Pebbles (1966,  PG-13)
7
Inglorious Bastards (Quel maledetto treno blindato) (Deadly Mission) (Counterfeit Commandos) (1978,  R)
8
Full Metal Jacket (1987,  R)
9
Shock Waves (1977,  PG)
10
The Day of the Jackal (1973,  PG)
11
Death Hunt (1981,  R)
12
Platoon (1986,  R)
13
The Hunger (1983,  R)
14
Tale of a Vampire (1992,  R)
15
Warlock (1991,  R)
16
Dellamorte Dellamore (Cemetery Man) (Demons '95) (Of Death, of Love) (1996,  R)
17
Blade Runner (1982,  R)
18
The Shining (1980,  R)
19
Tourist Trap (1979,  R)
20
Fukkatsu no hi (Day of Resurrection) (The End) (Virus) (1980,  PG)
21
Death Race 2000 (1975,  R)
22
Man Hunt (1941,  Unrated)
23
Predator (1987,  R)
24
Soylent Green (1973,  PG)
25
Emperor of the North Pole (Emperor of the North) (1973,  PG)
26
Tae Guk Gi: The Brotherhood of War (2004,  R)
27
Halloween III - Season of the Witch (1982,  R)
28
Burnt Offerings (1976,  PG)
29
The Terminator (1984,  R)
30
Equilibrium (2002,  R)
31
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
32
Pulp Fiction (1994,  R)
33
The Shawshank Redemption (1994,  R)
34
Rocky (1976,  PG)
35
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
36
Snatch (2001,  R)
37
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
38
Super Troopers (2001,  R)
39
Taxi Driver (1976,  R)
40
The Boondock Saints (1999,  R)
41
The Breakfast Club (1985,  R)
42
The Exorcist (1973,  R)
43
The Fifth Element (1997,  PG-13)
44
976-Evil (1989,  R)
45
In the Mouth of Madness (1995,  R)
46
Ilsa - She Wolf of the SS (1974,  R)
47
Ilsa - The Wicked Warden (1977,  Unrated)
48
Ilsa - Harem Keeper of the Oil Sheiks (1976,  Unrated)
49
The French Connection (1971,  R)
50
Alice, Sweet Alice (Communion) (1976,  R)
51
Sneakers (1992,  PG-13)
52
The Time Machine (1960,  G)
53
The Last Emperor (1987,  PG-13)
54
Empire of the Sun (1987,  PG)
55
3 Women (1977,  PG)
56
Schramm: Into the Mind of a Serial Killer (1993,  Unrated)
57
Dune (1984,  PG-13)
58
Conan the Destroyer (1984,  PG)
59
Conan the Barbarian (1982,  R)
60
Street Trash (1986,  Unrated)
61
Santa sangre (Holy Blood) (1990,  NC-17)
62
Nekromantik (1987,  Unrated)
63
Dead People (Messiah of Evil)(Revenge of the Screaming Dead)(The Second Coming) (1973,  R)
64
Pink Flamingos (1972,  NC-17)
65
Female Trouble (1974,  R)
66
Ed and His Dead Mother (1997,  PG-13)
67
Ghost World (2001,  R)
68
Jacob's Ladder (1990,  R)
69
Naked Lunch (1991,  R)
70
Videodrome (1983,  R)
71
Stephen King's Cat's Eye (1985,  PG-13)
72
The Doom Generation (1995,  R)
73
Weird Science (1985,  PG-13)
74
War Games (,  PG)
75
Real Genius (1985,  PG)
76
Repulsion (1965,  Unrated)
77
Malabimba, (Possession of a Teenager), (The Malicious Whore) (1979,  PG)
78
Code 46 (2004,  R)
79
High Tension (Switchblade Romance) (2004,  R)
80
Das Experiment (The Experiment) (2001,  R)
81
Shogun Assassin (1980,  R)
82
Tomie: Saishuu-shô - kindan no kajitsu (Tomie: The Final Chapter - Forbidden Fruit) (2002,  Unrated)
83
Tomie: Replay (2000,  Unrated)
84
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
85
Lost Highway (1997,  R)
86
Stalker (1979,  Unrated)
87
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
88
The Machinist (2004,  R)
89
Constantine (2005,  R)
90
Stephen King's Thinner (,  R)
91
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) (2003,  R)
92
The Eye (Gin gwai) (2002,  R)
93
Unleashed (Danny the Dog) (2005,  R)
94
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) (2005,  R)
95
Stander (2004,  R)
96
Event Horizon (1997,  R)
97
Dobermann (Doberman) (,  R)
98
Eraserhead (1977,  Unrated)
99
Creep (2005,  R)
100
Night of the Creeps (1986,  R)
101
Rosemary's Baby (1968,  R)
102
GoodFellas (1990,  R)
103
The Untouchables (1987,  R)
104
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
105
Barbarella (1968,  PG)
106
Danger: Diabolik (1968,  PG-13)
107
Avalon (2001,  R)
108
Kôkaku kidôtai (Ghost in the Shell) (Shell Mobile Force) (1996,  R)
109
The Masque of the Red Death (1964,  R)
110
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
111
Three...Extremes (Saam gaang yi) (2005,  R)
112
Heathers (1988,  R)
113
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
114
Stranger Than Paradise (1984,  R)
115
Red Sonja (1985,  PG-13)
116
Mark of the Devil (1969,  R)
117
Kung Fu (1972,  Unrated)
118
Enter the Dragon (1973,  R)
119
Highlander (1986,  R)
120
Fortress (1993,  R)
121
The Devil's Backbone (Espinazo del diablo, El) (2001,  R)
122
Helter Skelter (1976,  Unrated)
123
The Seventh Sign (1988,  R)
124
Trilogy of Terror II (1996,  R)
125
Trilogy of Terror (1975,  Unrated)
126
Falling Down (1993,  R)
127
THX 1138 (1971,  PG)
128
The Thing (1982,  R)
129
Blue Velvet (1986,  R)
130
Legend (1985,  PG)
131
Bagdad Cafe (1988,  PG)
132
Graveyard Shift (Central Park Drifter) (1987,  R)
133
Graveyard Shift (1990,  R)
134
The Blob (1988,  R)
135
Flowers in the Attic (1987,  PG-13)
136
The Poseidon Adventure (1972,  PG)
137
Wolfen (1981,  R)
138
City Of Rott (2006,  Unrated)
139
Gattaca (1997,  PG-13)
140
The Jerk (1979,  R)
141
Altered States (1980,  R)
142
Tideland (2006,  R)
143
What Waits Below (Secrets of the Phantom Caverns) (1984,  PG)
144
The Road To Wellville (1994,  R)
145
Tales from the Crypt (1972,  PG)
146
The Exterminator (1980,  R)
147
Logan's Run (1976,  PG)
148
Deadly Friend (1986,  R)
149
Martyrs (2008,  R)
Martyrs
C'est un film tres fache. Et je l'aime.
150
Cecil B. Demented (2000,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments