My Favorite Movies


  fb709565391's Rating My Rating
1
Into the Wild (2007,  R)
2
The Notebook (2004,  PG-13)
3
Walk the Line (2005,  PG-13)
4
Seven Pounds (2008,  PG-13)
5
Babel (2006,  R)
6
The Wind That Shakes the Barley (2007,  Unrated)
7
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
8
Dead Poets Society (1989,  PG)
9
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
10
Fight Club (1999,  R)
11
Left Luggage (2001,  Unrated)
12
Match Point (2005,  R)
13
The Butterfly Effect (2004,  R)
14
The Ultimate Gift (2006,  PG)
15
Happy Feet (2006,  PG)
16
Madagascar (2005,  PG)
17
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
18
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
19
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
20
Freedom Writers (2007,  PG-13)
21
Chocolat (2000,  PG-13)
22
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
23
Finding Neverland (2004,  PG)
24
Ice Age (2002,  PG)
25
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
26
Interview with the Vampire (1994,  R)
27
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
28
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
29
Lost In Translation (2003,  R)
30
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
31
Pulp Fiction (1994,  R)
32
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
33
Seven (Se7en) (1995,  R)
34
Take the Lead (2006,  PG-13)
35
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
36
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
37
The Fifth Element (1997,  PG-13)
38
The Holiday (2006,  PG-13)
39
The Lake House (2006,  PG)
40
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
41
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
42
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
43
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
44
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
45
Step Up (2006,  PG-13)
46
All The King's Men (2006,  PG-13)
47
Mystic River (2003,  R)
48
Cars (2006,  G)
49
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
50
Blood Diamond (2006,  R)
51
The Last King of Scotland (2006,  R)
52
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
53
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
54
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
55
Over the Hedge (2006,  PG)
56
Broken Flowers (2005,  R)
57
Serendipity (2001,  PG-13)
58
Schindler's List (1993,  R)
59
The Edge of Love (2008,  R)
60
Little Miss Sunshine (2006,  R)
61
Irina Palm (2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments