Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb710981964's Rating My Rating
1
The Lost Boys (1987,  R)
Click to Rate
2
Fargo (1996,  R)
Click to Rate
3
Citizen Kane (1941,  PG)
Click to Rate
4
Troop Beverly Hills (1989,  PG)
Click to Rate
5
Adventures in Babysitting (1987,  PG-13)
Click to Rate
6
Notting Hill (1999,  PG-13)
Click to Rate
7
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Click to Rate
8
Four Rooms (1995,  R)
Click to Rate
9
Rushmore (1998,  R)
Click to Rate
10
Taxi Driver (1976,  R)
Click to Rate
11
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
12
Election (1999,  R)
Click to Rate
13
Beetlejuice (1988,  PG)
Click to Rate
14
Swingers (1996,  R)
Click to Rate
15
Garden State (2004,  R)
Click to Rate
16
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
Click to Rate
17
Slums of Beverly Hills (1998,  R)
Click to Rate
18
Kids (1995,  NC-17)
Click to Rate
19
Sixteen Candles (1984,  PG)
Click to Rate
20
Big Fish (2003,  PG-13)
Click to Rate
21
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
Click to Rate
22
Mulholland Drive (2001,  R)
Click to Rate
23
Moulin Rouge (1952,  Unrated)
Click to Rate
24
Chocolat (2000,  PG-13)
Click to Rate
25
200 Cigarettes (1999,  R)
Click to Rate
26
Murderball (2005,  R)
Click to Rate
27
Mad Hot Ballroom (2005,  PG)
Click to Rate
28
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Click to Rate
29
Annie (1982,  PG)
Click to Rate
30
Trainspotting (1996,  R)
Click to Rate
31
Reality Bites (1994,  PG-13)
Click to Rate
32
Benny & Joon (1993,  PG)
Click to Rate
33
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
Click to Rate
34
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
Click to Rate
35
The Notebook (2004,  PG-13)
Click to Rate
36
Sin City (2005,  R)
Click to Rate
37
Welcome to the Dollhouse (1996,  R)
Click to Rate
38
Footloose (1984,  PG)
Click to Rate
39
St. Elmo's Fire (1985,  PG-13)
Click to Rate
40
Elizabethtown (2005,  PG-13)
Click to Rate
41
Mysterious Skin (2005,  NC-17)
Click to Rate
42
A History of Violence (2005,  R)
Click to Rate
43
The Constant Gardener (2005,  R)
Click to Rate
44
Prozac Nation (2001,  R)
Click to Rate
45
Happy Endings (2005,  R)
Click to Rate
46
Elf (2003,  PG)
Click to Rate
47
A Christmas Story (1983,  PG)
Click to Rate
48
Stand by Me (1986,  R)
Click to Rate
49
The Station Agent (2003,  R)
Click to Rate
50
Closer (2004,  R)
Click to Rate
51
The Graduate (1967,  PG)
Click to Rate
52
American Splendor (2003,  R)
Click to Rate
53
Best in Show (2000,  PG-13)
Click to Rate
54
Julie Johnson (2001,  Unrated)
Click to Rate
55
The Crying Game (1992,  R)
Click to Rate
56
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Click to Rate
57
Love Actually (2003,  R)
Click to Rate
58
About a Boy (2002,  PG-13)
Click to Rate
59
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poula