My Favorite Movies


  fb711005295's Rating My Rating
1
The Last Emperor (1987,  PG-13)
2
The English Patient (1996,  R)
3
Babel (2006,  R)
Babel
When I watched it given the situation of my life at the moment, it made me think a lot about Buddhist teaching of Karma. Every course of action leads to consequences whether it was based on good intention, desperation or mixed emotions. It is undeniable truth and noone can escape that no matter where you are. All you can do is to prepare for the least unexpected things to happen out of your least thought of action in the past. Beyond that, casting is superb, and Cate Blanchett has scored another brilliant performance.
4
Persepolis (2007,  PG-13)
Persepolis
It's a very realistic animation which makes hard subjects easier to comprehend especially through eyes of an Iranian girl. I like how the story gives equal weight to frustration in life of a girl and a country in power transition. It really worths my effort to travel across the city from my house to watch it at House (an alternative cinema in Bangkok). Love it in every way.
5
Schindler's List (1993,  R)
6
Always san-chôme no yûhi (Always - Sunset on Third Street) (2005,  Unrated)
7
An Ideal Husband (1999,  PG-13)
An Ideal Husband
Definitely a great movie! Nothing less than 4 stars for this witty eloquent film! More stars could be given to superb acting of Cate Blanchett, Rupert Everett and Julianne Moore though.
8
Crash (2004,  R)
9
Domabaem (Love Phobia) (2006,  Unrated)
Domabaem (Love Phobia)
The film touches female audience. Every girl has their quirkiness which they wish will be understood by a man of their true love. I cried like a bucket watching it and could not help thinking of someone in my life who made me feel so special.
10
Stranger of Mine (Unmei janai hito) (2005,  Unrated)
Stranger of Mine (Unmei janai hito)
The movie playfully tells a full story of twist of fate of a simple guy in an unimaginable way when its beginning leads viewers to think that it will be a romantic story. Somehow it reminds me of a combination of Talok 69 by Thai director Penake and Wong Kar Wai's style of movie.
11
Chungking Express (1996,  PG-13)
12
Love Actually (2003,  R)
Love Actually
Watching this movie makes me feel hopeful about life. There is love all around in different forms.
13
Once (2007,  R)
Once
A sweet untypical romance film that anyone can associate with...it can make you laugh, smile and cry all at once
14
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
My Blueberry Nights
With American settings, the film gives me a feeling that Wong Kar Wai's subject of expertise - loneliness, is universal and equally felt by people in different part of the world. However, it still carries his signature, and I can somewhat feel Asian elements of relationship in the film.
15
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
16
Lost In Translation (2003,  R)
Lost In Translation
We, human beings live amid confusion of communication due to cultures, age gaps, language barriers, misunderstanding and personalities. I think the movie has stated it well.
17
Forrest Gump (1994,  PG-13)
18
Amistad (1997,  R)
19
Coco avant Chanel (Coco Before Chanel) (2009,  PG-13)
Coco avant Chanel (Coco Before Chanel)
Coco Chanel is a fine example of a strong woman who never gave herself up to fate, fears and self-doubt. The film has successfully captured the becoming of her fears, passions, sadness and obstacles that underlied her achievement and beautifully portrayed how she went through them.

This movie is worth watching as it gives you courage to live your ordinary life. I can't imagine giving myself a better birthday gift than watching this movie alone with a great sense of emancipation and freedom. I wish on a my birthday in long distance future, I could look back and be proud of every experience comprising of my life and the person I have become.
20
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
21
Shine (1996,  PG-13)
22
Flanders (Flandres) (2007,  Unrated)
23
Last Life in the Universe (2004,  R)
24
Shopgirl (2005,  R)
25
Tae Guk Gi: The Brotherhood of War (2004,  R)
26
Shall We Dance? (Shall We Dansu?) (1997,  PG)
27
My Date with Drew (2004,  PG)
28
Good Bye, Lenin (2004,  R)
29
Mr. Holland's Opus (1995,  PG)
30
La leggenda del pianista sull'oceano (The Legend of 1900) (1998,  R)
31
6ixtynin9 (Ruang talok 69) (2000,  R)
32
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
My Big Fat Greek Wedding
This film is one of its kind among many hollywood films I have watched, touching the subject of culture. It's personal and simple but gives an insight to what you have to expect if twist of fate falls on you in such situation.
33
Bowling for Columbine (2002,  R)
34
The Joy Luck Club (1993,  R)
35
Gosford Park (2001,  R)
36
Angela's Ashes (1999,  R)
37
Gou-Gou datte neko de aru (Gu Gu the Cat) (2008,  PG)
Gou-Gou datte neko de aru (Gu Gu the Cat)
Except the mixed tones of this movie, I love how the story treads along in the suburb of Tokyo. I could relate to it personally when I went through a painful and difficult moment last year when my cat died and a lot of things happened in my life.
38
Monrak Transistor (Transistor Love Story) (2001,  Unrated)
Monrak Transistor (Transistor Love Story)
Penake is a genius of satire. Its plot is very well-developed to tell shattered lives of a young bannok guy and girl in a humorous but yet realistic way.
39
The White Countess (2005,  PG-13)
40
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) (2001,  Unrated)
41
The Soong Sisters (1997,  Unrated)
42
An Inconvenient Truth (2006,  PG)
43
Billy Elliot (2000,  R)
44
The Manchurian Candidate (2004,  R)
45
Pride and Prejudice (2005,  PG)
46
Stir of Echoes (1999,  R)
47
October Sky (1999,  PG)
48
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
49
Legally Blonde (2001,  PG-13)
50
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
51
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
The Curious Case of Benjamin Button
I find the movie somehow contains thoughts of buddhism. The story tells us to look back into our own lives and appreciates things deeper than its surface. With splendid performance of my favorite actress, what else can I ask more for a great movie night out?
52
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
53
Notting Hill (1999,  PG-13)
54
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
55
Finding Forrester (2000,  PG-13)
56
Elizabeth (1998,  R)
57
The Gift (2000,  R)
58
Charlotte Gray (2001,  PG-13)
59
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
60
Matilda (1996,  PG)
61
You've Got Mail (1998,  PG)
You've Got Mail
There is chemistry between Tom Hanks and Meg Ryan in the movie. It's also uncommon to have someone using the plot of bookshop's biz rivalry to develop a romance film.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments