Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb711026717's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange (1971,  R)
2
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
3
Sin City (2005,  R)
Sin City
De mis favoritas
4
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
De mis favoritas
5
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
6
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
7
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
8
The Matrix (1999,  R)
9
Pulp Fiction (1994,  R)
10
Forrest Gump (1994,  PG-13)
11
Fight Club (1999,  R)
12
Trainspotting (1996,  R)
13
Primer (2004,  PG-13)
14
Oldboy (2005,  R)
15
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005,  R)
16
Delicatessen (1991,  R)
17
Fallen Angel (1997,  Unrated)
18
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
19
Four Rooms (1996,  R)
20
The Hudsucker Proxy (1994,  PG)
21
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
22
The Big Lebowski (1998,  R)
23
Taxi Driver (1976,  R)
24
Brazil (1985,  R)
25
The Godfather (1972,  R)
26
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
27
The Fisher King (1991,  R)
28
The Last Temptation of Christ (1988,  R)
29
Rumble Fish (1983,  R)
30
Saw (2004,  R)
31
The Ladykillers (2004,  R)
32
Amores Perros (2001,  R)
33
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
34
Great Expectations (1998,  R)
35
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
36
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
37
Hellboy (2004,  PG-13)
38
Cronos (1994,  R)
39
La Antena (The Aerial) (2007,  Unrated)
40
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
41
La Teta i la lluna (The Tit and the Moon) (1994,  Unrated)
42
La Femme de chambre du Titanic (The Chambermaid on the Titanic) (1997,  Unrated)
43
Requiem for a Dream (2000,  R)
44
The Fountain (2006,  PG-13)
45
Pi (1998,  R)
46
Elephant (2003,  R)
47
The Doors (1991,  R)
48
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
49
Dancer in the Dark (2000,  R)
50
Dogville (2003,  R)
51
The Five Obstructions (2003,  Unrated)
52
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
53
Batman (1989,  PG-13)
54
Big Fish (2003,  PG-13)
55
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
56
James and the Giant Peach (1996,  PG)
57
Yellow Submarine (1968,  G)
58
Mulholland Drive (2001,  R)
59
Blue Velvet (1986,  R)
60
Lost Highway (1997,  R)
61
Wild At Heart (1990,  R)
62
Inland Empire (2006,  R)
63
The Straight Story (1999,  G)
64
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
65
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
66
The Fifth Element (1997,  PG-13)
67
Arthur and the Invisibles (Arthur and the Minimoys) (2007,  PG)
68
Across the Universe (2007,  PG-13)
69
The Fall (2006,  R)
70
Cashback (2007,  R)
71
Låt den Rätte Komma In (Let the Right One in) (2008,  R)
72
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
73
Slumdog Millionaire (2008,  R)
74
The Usual Suspects (1995,  R)
75
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
76
Lady in the Water (2006,  PG-13)
77
The Dreamers (2004,  NC-17)
78
Stealing Beauty (1996,  R)
79
The Machinist (2004,  R)
80
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
81
La leggenda del pianista sull'oceano (The Legend of 1900) (1998,  R)
82
Paris, Texas (1984,  R)
83
The Million Dollar Hotel (2000,  R)
84
Buena Vista Social Club (1999,  G)
85
Lisbon Story (1997,  PG)
86
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
87
The End of Violence (1997,  R)
88
Aeon Flux (2005,  PG-13)
89
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
90
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
91
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
92
The Lovers of the Arctic Circle (Los Amantes del Círculo Polar) (The Lovers from the North Pole) (1998,  R)
93
Sex and Lucia (Lucía y el sexo) (2002,  R)
94
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
95
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
96
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
97
Cube (1998,  R)
98
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
99
Hero (2004,  PG-13)
100
Irreversible (2002,  Unrated)
101
American History X (1998,  R)
102
Blade Runner (1982,  R)
103
A Little Princess (1995,  G)
104
Kolja (Kolya) (1997,  PG-13)
105
Savrseni krug (The Perfect Circle) (1997,  Unrated)
106
The Mission (1986,  PG)
107
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
108
Kirikou and the Sorceress (2005,  Unrated)
109
Azur et Asmar (Azur and Asmar: The Princes' Quest) (2006,  PG)
110
Dead Poets Society (1989,  PG)
111
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
112
Everything is Illuminated (2005,  PG-13)
113
Dark City (1998,  R)
114
Donnie Darko (2001,  R)
115
Karakter (Character) (1998,  R)
116
Los Olvidados (The Young and the Damned) (1952,  Unrated)
117
Wo de fu qin mu qin (The Road Home) (2001,  G)
118
El Regreso (2003,  Unrated)
119
Memento (2000,  R)
120
The Squid and the Whale (2005,  R)
121
Juno (2007,  PG-13)
122
Little Miss Sunshine (2006,  R)
123
Garden State (2004,  R)
124
Saving Grace (2000,  R)
125
Adaptation (2002,  R)
126
Being John Malkovich (1999,  R)
127
Like Water for Chocolate (Como agua para chocolate) (1992,  R)
128
Fresa y chocolate (Strawberry and Chocolate) (1994,  R)
129
Breakfast on Pluto (2005,  R)
130
Stay (2005,  R)
131
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
132
The Pillow Book (1997,  NC-17)
133
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover (1989,  R)
134
Ma Vie En Rose (My Life in Pink) (1997,  R)
135
Stardust (2007,  PG-13)
136
Powder (1995,  PG-13)
137
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
138
Der Krieger und die Kaiserin (The Princess and the Warrior) (2000,  R)
139
Tous Les Matins du Monde (All the Mornings of the World) (1972,  Unrated)
140
The Chorus (Les Choristes) (2005,  PG-13)
141
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) (1999,  R)
142
Thesis (Tesis) (1996,  R)
143
Benny & Joon (1993,  PG)
144
Don Juan DeMarco (1994,  PG-13)
145
Central do Brasil (Central Station) (1998,  R)
146
Fraude: México 2006 (Stolen) (2008,  Unrated)
147
The Crow (1994,  R)
148
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
149
Butterfly (La Lengua de las mariposas) (,  R)
150
The Corporation (2004,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments